“Замок барона” 2018

Без трьох днів рік тому ми з дружиною потрапили до “Замку барона” вдруге, на цей раз уже цілковито легітимно, з екскурсією. Зізнаюся, мені тоді не вельми цікаво було слухати розповідь екскурсовода, хотілося фотографувати. Тож я весь час кружляв по периферії групи, клацаючи будь-що вподобане оком.

Гадаю, ця думка вже неодноразово звучала, однак не можу її оминути: вкотре здивувався, як проектувальники модерну зламу ХІХ-ХХ ст. примудрялися впаковувати простір в свої будинки. Так, “замок”, у порівнянні зі своїми ровісниками, споруда велика, проте менша за сучасні, а при цьому кількість приміщень у ній – вражає. Простір будинку “завихорений” у коридори й коридорчики, комірчинки, кімнати і кімнатки, повен ніш і переходів. Таке завихорення дає змогу оптимально використати об’єм споруди, максимально наситивши його приміщеннями й при цьому зберігши достатню їх площу.

“Замок” проектував інженер Добачевський, архітектор дуже талановитий, але при цьому – за словами екскурсовода – настільки ж аморальна людина. Свій шедевр він спромігся зробити дуже органічним, легким (не одразу вдається збагнути, наскільки це все-таки великий будинок), і прекрасно задекорованим трендовими на той час образами. Всі ці демони, німфи та інші істоти поруч із високою практичністю проектування – нагадують про тодішню епоху, коли молодий, але вже наскрізь прагматичний, капіталізм сусідував з містицизмом, спіритизмом та іншими атрибутами міської культури. Технократія тоді ще не повністю стулила лещата, ще лишалася віра в дива.

Стіни “замку” насичені історіями, важко уявити, скільки доль пронеслося цим лабіринтом, додавши в атмосферу будівлі свою малу нотку запаху, якусь тріщинку, риску… Крізь час простояли дивовижної краси кахельні пічки. Довкола них досі в’ється ліпнина. На верхньому поверсі, куди ведуть вузенькі спіральні сходи, облаштовано кабінет власника (судячи з інформації у мережі, це бізнесмен Олександр Лойфенфельд) з виходом на балкон, звідки відкривається дивовижний вид на Золоті ворота і Ярославів вал.

Якщо будуть нові екскурсії, дуже рекомендую відвідати “Замок”, можна як мінімум отримати естетичну насолоду, а на додачу ще й дізнатися про історичний зріз Києва безпосередньо на “місці подій”.

Напишіть відгук