Анімована какашка крутіша за польоти в космос!

Главное — на Земле. Главное всегда остаётся на Земле, и я останусь на Земле. Решено, — подумал он. — Решено. Главное — на Земле…

АБС. “Стажеры”

Ходить гумор про “як ви там, нащадки?” і “какашку анімували”. Це приклад викривлення сприйняття, коли трансльоване через канали масового зв’язку сприймається як більш значуще, ніж нетрансльоване. Насправді, польоти в космос і марення майбутнім в стилі 50-80-х (той самий ретрофутуризм) зовсім не стосувалися реального розвитку людства. Технології полегшують життя, але не вирішують фундаментальних проблем. Радіо не врятувало нас, і космічні польоти не врятували, тому що «главное на Земле», як написали легендарні АБС.

В фантастических романах главное это было радио. При нем ожидалось счастье человечества. Вот радио есть, а счастья нет.

И. Ильф, Записные книжки

Хоча, якраз із точки зору технологій ми значно просунулися. Є інтернет, котрий зовсім не тотожний срачам у фейсбуці. Завдяки інтернету відбувається шалений обмін інформацією, люди знаходять освіту, знайомства, допомогу, організовуються в соціально-політичні рухи етц. Це дуже добре. Без цього було б гірше. Звісно, цей новий інструмент створює нові нюанси його використання, подекуди навіть загрози, але його наявність справді важлива і справді допомагає. Медичні технології теж просунулися, у нас уже зараз є великий потенціал до здоров’я. Зелені технології та зелений спосіб життя вийшли з території ідеалізму та увійшли в поле реальних справ.

Проблема полягає в тому, що ми не вміємо користуватися всім цим багатством, що соціальна еволюція відбувається нерівномірно, що люди неідеальні, а значить перш за все нам варто було б зайнятися не технологією, а психологією. Заради всесвітнього щастя і польотів у космос нам необхідно досліджувати і вдосконалювати самих себе,  і сучасні комунікаційні технології якраз і служать цій благій справі!

Так, це зовсім не масово, це лишається здебільшого поза увагою софітів мас-медіа, або ж передражнюється у формі жахливих ток-шоу, але психологічна сфера все-таки розвивається всередині комунікаційної. Є, наприклад, віддалена психотерапія. Я сам пройшов курс терапії під чуйним керівництвом чудової Мар’яни Великодної – по skype. Цей досвід дав мені зрозуміти, що багато вважаного самозрозумілим насправді таким не є, що всередині є ще величезний простір для відкриттів, повернув свіжість емоцій від життя і Всесвіту. Мені хотілося б, аби більше людей розбиралося в собі й таким чином встановило внутрішню рівновагу, а разом з нею все своє життя перевернуло з голови на ноги. Плюс, у комунікаційній сфері виникає багато соціальних проектів, котрі дозволяють взрізати набряклі пухирі суспільства: дискримінацію, насильство, несправедливість тощо. Ми беремося за надважкий процес переоцінки цінностей, за який треба братися, незважаючи на незграбність наших рухів і помилки.

Тобто, польоти в космос у тому романтичному вигляді, як їх уявляли ретрофутуристи, неможливі, поки у нас на обійсті лежить така купа лайна. І хоча длубати цю купу почали дуже давно, саме сьогодні, завдяки комунікаційним можливостям, у нас є реальна змога длубати ту купу разом – глобально. Тому мені здається, що мем про Гагаріна і анімовану какашку на новому iPhone – не такий дотепний, як здається на перший погляд. Забагато в ньому ілюзій з перемазаного міфами «світлого минулого» та когнітивних викривлень сучасності.

Напишіть відгук