Рецепти апофеозу

Сила, подібна до моря, у якому тонуть усі негаразди… На мою думку, саме цей ідеал переслідував Ніцше, коли говорив про «силу». Як відомо, він фанатів від античних греків, а у греків є такі поняття, як «атараксія» та «автаркія».

Краса рівноваги

Автаркія (грец. autárkeia — самовдоволення) — незалежність від усіх речей зовнішнього світу або інших людей. Життєвий ідеал кініків і стоїків.

Хрисипп: «Автаркія є стан, який задовольняється необхідним і який здатен приводити життя до належного».

Автаркія досягається через роботу над собою. Віддаючись у достатній мірі активності, котра найбільш відповідає твоїй сутності, ти отримуєш свою довершеність. Іншими словами: треба прокачувати скіли та левелеапитись.

Як на мене, дуже добре ілюструє автаркію оця відома (навіть «скандально відома») робота художника Джона Сінгера Сарджента «Портрет невідомої» або «Портрет мадам Х». На мою думку, ця робота є справжнім шедевром саме тому, що художник надав образу мадам Готро автаркічності. Її поза амбівалентно статична та динамічна, немовби схоплена в легкому та невимушеному русі, під час якого дама злегка сперлася на стіл. Усе в її поставі – невимушене, впевнене у собі, врівноважене. Переспіви цього портрету не мають в собі саме цього елементу, у переспівах пози моделей напружені, вимушені, в них відсутня суть, передана в оригінальному портреті.

Швидше за все, Сарджент вписав класичну античну позу в образ Амелі Готро, але судячи зі штудій, жінка мала в собі цю елегантну врівноваженість і в реальності, вписати позу в образ було зовсім неважко. І так жаль, що соціум витиснув з митця необхідність закинути бретельку на плече! Якби вона залишилася скинутою – це лише стократ посилювало б ефект «моменту довершеності», і в цьому не було б нічого «вульгарного». Але де там про це розповідати ханжам з тогочасного вищого світу… В будь-якому разі, добре, що до нас дійшла принаймні «пристойна» версія автаркії мадам Х.

Картина нагадала мені інший образ – молодого Шварценегера в позі з напруженим біцепсом (хай пробачать мені культуристи, що не знаю точної назви!). Багатенько зустрічав спроб повторити її, але весь час усе було не те. Перш за все, Арні на цьому фото має розпрямлену спину, адже йому не треба сутулитися, щоб візуально збільшити грудні м’язи. Вони в нього і так, мов ті матраци. Але головне – йому не треба перенапружуватися. Він і так на піку форми, видає найліпший результат, він упевнений в своїх силах і свідомий того, що він гарно порається з поставленими задачами. Той, хто позує з меншими формами, мусить перенапружуватися, здаватися більшим, ніж є насправді, і це видно. Їм ще тільки треба досягти своєї автаркії, тоді як молодий Шварц є прямим її втіленням.

Щодо переспіву від Володимира Кличка є експертна думка, що особливості позування Кличка спричинені його спеціалізацією на боксі, котрий вимагає зібраної, закритої пози для поєдинку. На рингу автаркія виражається інакше. =)

Атараксія і трагедія

Атараксія (грец. αταραξία — «незворушність, холоднокровність, спокій») — душевний спокій, незворушність, безтурботність, що, на думку деяких давньогрецьких філософів, досягається мудрецем.

Атараксія (грец. ἀταραξία — спокій) — термін старогрецької філософії, яким Піррон та Епікур описували блаженний безтурботний стан. Стан атараксії — найбільше, чого може досягти людина в житті, — це звільнити себе від страхів та неприємних відчуттів, отримувати від життя насолоди, серед яких найбільша — уміння запобігати стражданням та зберігати душевну рівновагу, незворушність і безпристрасність.

В певному сенсі, атараксія перегукується зі східним просвітленням, хоча, звісно, поняття нетотожні. Спільне в них є те, що ти перемагаєш хвилювання, долаєш занепокоєння і суєту за рахунок правильних висновків щодо життя, перемагаєш владу обставин та тенденцій. Якщо ти при цьому не забрався геть до лісу, то це вимагає неабиякої сили характеру, загартованості, що також досягається через «практику». Це немовби стан зібраної мозаїки. Його неможливо зберегти пасивно, без певних зусиль, але ти навчаєшся докладати ці зусилля таким чином, щоб вони тебе не розхитували, і ти залишався у динамічній рівновазі.

Форма роботи над собою багато в чому залежить від буття, від обставин, у яких ти опинився. Матеріальний світ – це такий ігровий майданчик, де відсутність страждань, гармонія та рівновага не даються, а досягаються у грі, подеколи аж занадто жорстокій. Люди опиняються на війні, в неволі, голодують, хворіють… З віком ці слова стають зрозумілішими і страшнішими. І чим більше змушуєш себе не відвертатися, то більше розумієш, що нема іншого способу подолати ці жахіття, ніж продовження роботи над собою, намагання чинити правильно.

Сила – то не тільки статичний потенціал духу і тіла. Сила також полягає в спроможності вчинити правильно, а для цього необхідно шукати мудрості. Правильний вчинок теж чимось нагадує мозаїку або будування електричного ланцюга: перед тобою лежать цінності, ти зважуєш свій та чужий біль, свої та чужі прагнення, слухаєш інтуїцію, і потім певної миті приймаєш рішення. Створена тобою послідовність або спрацьовує, або не спрацьовує. Запам’ятовуєш, створюєш «кейс» і вкладаєш його в мозаїку власної мудрості. Комусь щастить, і він швидше будує свою мудрість, комусь доводиться отримувати чималий гіркий досвід, аби знайти рівновагу. Не кажучи вже про те, що безліч людей так і помирає розбалансованими.

Я був свідком, як після інсульту людина зациклювалася в світі своїх розбалансованих спогадів. Години марення перемежовувалися коротесенькими моментами хиткого просвітління, але врешті-решт цей внутрішній біг по колу перервала смерть. Наше суспільство іноді теж нагадує цю людину: попри всі вкладені в життя зусилля, попри всі жертви достойників – ми все одно змушені бігти по другому колу ХХ століття в ХХІ-ому. Що розірве це коло? Напрошується песимістичний висновок, але в житті є друге правило окрім наявності страждання: можливість трансценденції, досягнення гармонії.

yanush-korchak
Януш Корчак

Чи відчував гармонію чи атараксію Януш Корчак, коли йшов у газову камеру разом із учнями? Важко сказати… Як казав один персонаж російського серіалу, що врятував дитину від дурної кулі: «Изжогу я в тот момент чувствовал!» Але Корчак точно знав, що чинить правильно. Не подвиг, не героїчну пожертву, а те, що мусить бути зробленим саме зараз. Можливо… Точно не скажеш, адже нема можливості спитати…

Але мати таку владу і силу: відчувати/знати, як правильно вчинити зараз; мати всі необхідні для цього засоби: дух, інтелект і можливості тіла – ось мрія…

naan-kadavul-images-31558576-afb7-4c96-a7f0-fe2ddca3f4c
Рудран, просвітлений аґхорі

Індійці вірять, що їх мудреці мають таку владу і силу. От, наприклад, персонаж фільму “Naan Kadavul” режисера Бали: це монах аґхорі, шиваїтської секти, що практикує доволі радикальне пробудження в собі божественної свідомості, котре об’єднує їх з Шивою і дає змогу відрізняти добро від зла та вирішувати, кому краще жити а кому краще померти. До того ж, вони мають владу звільнити того, хто просить, від перероджень у колесі самсари. Маючи таку силу і такий баланс, мудрець-аґхорі не розмінюється на дрібниці, але й виглядає він не надто приємно для мирського ока. Справжні, некіноматографічні, аґхорі виглядають ще брутальніше, герой актора Ар’ї – грецький бог у порівнянні з ними. Та й узагалі – він, власне, і є бог (“Naan Kadavul” та і перекладається «Я – бог»), але його богоподібність не шукає самореалізації неповноцінних істот, мстивих і злих. Це – царина ракшасів, демонів. Бог же перебуває в атараксії та досягає автаркії. Знаючи, що до чого, і маючи все необхідне, він не хвилюється більше, ніж того вимагає момент. А отже – він здатен впоратися з усім, «не виходячи з медитації», як полюбляють казати фани східних учень. Тож, можливо, і Януш Корчак, і український солдат, що кидається на гранату, аби врятувати побратимів у момент свого героїзму теж є подібні до богів?..

Напишіть відгук