Дитячий лепет

Пару днів тому в стрічці tumblr побачив новий кліп Rihanna – “Work”. Ще раніше побачив ліричне відео на пісню “Umana” моєї улюбленої команди Novembre, що повернулися після майже десятирічної відпустки. Що об’єднує ці пісні, здавалося б, із абсолютно різних сегментів музики? В обох темах співають так, наче вони втомлені або п’яні, або взагалі – тільки вчаться розмовляти.

Або в «Народженні трагедії», або у «Веселій науці» Ніцше нарікав, що сучасна йому опера віддана на поталу слів, що масова аудиторія вимагає від співаків «чіткої вимови», і це заважає їм просто насолоджуватися звуком свого голосу, коротше, займатися піднесеним діонісізмом.

Певна кількість поціновувачів музики дійсно вважає, що мелодія вища за слова, що спів є другорядним порівняно з музикою. Навіщо тоді взагалі потрібні пісні? Як мені казала одна давня подруга, слова немовби причащають людину до музики, що без тексту музика здається занадто надлюдською, холодною, нібито й не пішла вона зсередини людини. Тобто, ідеальним варіантом є така собі форма кантати, де слова підкорені музиці, а отже сам голос соліста домінує над вербальним сенсом, що пливе ним.


Повертаючись до Ніцше, у своєму «Заратустрі» писав він ще таке:

«Хай доброчесність твоя буде надто висока, щоб її довірити імені: якщо тобі кортить про неї сказати, то не соромсь лепетати про неї».

Так-от, Ріанна і Novembre повертають усе на свої місця. (Звісно, що не вони самі, але давайте візьмемо їх як зріз.) Вони дійсно белькочуть, жебонять, лопочуть, розчиняючи тверді слова в потоці музики, заміняючи прямолінійність тексту на всеспрямовану атмосферу відчуттів. Темношкіра солодкоголоса панянка оспівує розмаїття сенсорних насолод, заразом розплутуючи якісь вагомі питання емоційної близькості, серйозні та поетичні італійці закидають високо в ефір стріли питань про суть людського життя. І навіть сильніше за слова Крішнамурті в темі останніх свідчить – музика, загадковий і невловимий бог.

Як інші благословляють «бог із тобою!», так хочеться побажати, щоб нас на шляху супроводжувала гарна музика, музика, що переважає слова. 😉

Напишіть відгук