Чи є життя після виборів?

Я з подивом виявив, що багато хто покладав на ці вибори великі надії. Стільки емоцій вирує довкола результатів… Вимушений сказати: «Дарма». З двох причин:

  1. Незважаючи на позірні політичні зміни в країні, суть українського суспільства не змінилася. Попри видиму революційність Майдану, він, на жаль, не змінив мислення українців у масі їх. Можливо, він заронив імпульс до пошуку, але не надав способів зміни життя на краще, саме тут і зараз, на місцях. Хоча людські життя були принесені в жертву протесту, ми так і не дізналися, як нам практично захиститися від негідників та негідних прагнень у людей. Саме зараз, у буденності, саме тут, на місцях, у всьому, що безпосередньо стосується нас. А отже, всі просто продовжили використовувати старі перевірені тактики, котрі досі дозволяли сяк-так животіти.
  2. І, мабуть, найважливіше, що нам досі на законодавчому рівні дозволено об’єднуватися і керувати спільним (або комунальним, якщо хочете). ОСББ і ОСН у нашому розпорядженні. Й були такі протягом останніх майже 20-и років. Так, ці інструменти десять разів недосконалі, але ж краще мати хоч кравчучку, ніж тягти десятки кілограмів на горбяці. Й навіть коли взяти до уваги, що в багатьох аспектах влада не бажає ділитися повноваженнями – саме міцні об’єднання громадян (людей, небайдужих до долі своєї країни, цікавих будувати систему, а не тягнути ковдру на себе) є головним фактором змін. Не натовп, де люди не мають нормальної організації й потребують централізованого керування, а громада, де люди свідомі не тільки кінцевої мети (жити добре), але й знають, як точно її досягнути. Для цього не треба чекати наступних виборів, для цього треба просто зрозуміти, що задля власного добробуту потрібно працювати не тільки на себе, але й на суспільство та спільний з іншими простір. Як це правильно зробити – підкажуть суспільствознавство, юриспруденція та інші корисні науки. Ну і, звісно ж, філософія, призначена до обмізкування наук.

Тобто, по суті, все в наших руках. І хоча добитися організації в суспільстві значно важче, ніж мітингувати, проте результат від того значно кращий та надійніший. З того починалася демократія в Європі – пам’ятаєте Магдебурзьке право? То насправді є право на самоврядування в містах, з мінімальним або взагалі без втручання монарха. Отак люди вивільнялися потроху з-під феодальної влади, щоб жити по-своєму і працювати на свої інтереси. І хоча завжди є лідери та послідовники, кожен з нас повинен мати мінімальну компетентність у справах громадських, аби не пошитися в дурні, повіривши в нездійсненні обіцянки чергового шахрая. Тоді депутати й чиновники не перетворюватимуться на князьків, і можна буде добитися хоч якоїсь стабільності та розвитку – на місцях і в країні в цілому.

Напишіть відгук