Баляда про творчий дух

Ми чинимо погано, бо живемо погано, і живемо погано, бо чинимо погано. Таке замкнене коло виходить. І розірвати його може тільки вольове творче зусилля. Повинен бути присутній «творчий дух». Цей геній притаманний людям, адже творчі люди, лідери народжуються всюди й повсякчасно. Не завжди вони спрямовують свої сили в правильне русло, часто помиляються, але, еволюціонуючи, згодом наближаються до гармонії.

«Сконструювати» творчий дух на порожньому місці навряд чи можливо. Можна тільки захопити інших своїм прикладом, силою своїх почуттів. Музиканти та митці створюють красу, і захоплюють тисячі слухачів. Духовні вчителі демонструють учням своє просвітлення, й тим захоплюють їх. Спортсмени демонструють свою досконалість, і тим створюють цілий рух чемпіонів-наступників. Маючи в кишені інструмент для вдосконалення світу, громадський діяч так само має навчитися музиці та просвітленню заради втілення своєї мрії – гармонії.

Люди – матеріал до певної міри податливий. Всі хочуть бути гарною скульптурою, але не можуть самі себе виліпити. Тому вірять кожному, хто дає їм змогу відчути себе гарним, байдуже, чи бреше він. Я не хочу сказати, що будівельник гармонії повинен брехати людям. Він просто має дати їм відчути себе гарними. Але не на словах, а на ділі, як тренер учить підопічних гімнастиці та спортивним премудростям. Люди бояться зусиль, лінуються, але якщо показати їм, який результат дають ці зусилля – є шанс, що їм сподобається. Принаймні, з усіх активних сформується достатньо потужний локомотив, щоб зрушити з місця пасивне суспільство.

Чим узагалі є творчий дух? Це не може бути нав’язане собі бажання, прагнення має йти від серця. Не можна просто вирішити стати творчим. Треба захотіти цього зсередини, самому. Бажання має бути базовим, як потреба. Колись одна музика сказала: «Бажання грати музику настільки велике, що навіть коли ти прокидаєшся, то першою справою не йдеш умиватися й чистити зуби, а берешся за гітару». Можна сказати, стан творчої одухотвореності наводиться тоді, коли ти знаходиш гармонію із собою: задовольняєшся, але не припиняєш розвиватися, закручуєш себе в хороводі «творення – споглядання».

Як у сексі кожний рух спрямований на задоволення і примушує хотіти рухатися ще – так і в творчості ти кохаєшся вже з самим своїм життям, привносячи в нього метаморфози, необхідні для існування досконалості. Як еволюція розділила статі задля народження кращих, живучіших істот, так і творчість людини продовжує справу, створюючи досконаліше середовище для перебігу життя. На кожному кроці еволюції загрожує завмирання в рівновазі з ландшафтом і подальше виродження, й тому бажання людини мають бути ненастанними. Щоб охопити світ, щоб дати життю вихід у космічний простір, створюючи нові приводи до духовних задоволень, емоцій занадто складних для прозового тексту. Аби тільки ця потужна сила крутила двигуни, а не ламала дрова.

Наші малі, побутові справи, що здаються нам смішними поруч із такими глобальними задачами, якраз і будують усю ту велич. Створення ОСББ дасть поштовх сплячим творчим прагненням в людях, вивільнять їх сили заради цього. Далі люди візьмуть на себе свій район, своє місто, край, країну, планету… і згодом у тому будинку, де було створене таке смішне й приземлене, нібито намертво зав’язане на матеріальному (або навіть на ще нижчому слові – «комунальному») ОСББ, народиться видатний учений або великий митець, або майстер якоїсь справи. Задача витонченого творчого духа – не просто створити ширшу зону комфорту, а забезпечити безкінечність життєвого руху. Щоби щастя було мотивом до більшого щастя, а не зупинки й занурення у фізрозчин. Щоб гра тривала.

Бачити майбутнє нині – справа тяжка. Мабуть, лише невиліковні романтики й мрійники здатні тримати в голові світло попри всю сутінь епохи, штовханину натовпу, війну, зневіру… Але, як то цитують у мережі, здається, Майка Тайсона: «Якщо я здамся – легше не стане». Слухайте себе і шукайте свій творчий шлях. Коли можна – завдяки, коли треба – попри…

Люди волітимуть навіть украсти у тебе, аби тільки відчути себе краще. Твоя задача – бути настільки щедрим, щоб не вбити їх за це і не відчути себе обкраденим. Таким великим повинні бути твоє багатство та твоя сила. Повинен бути, як море, щоб утопити їх спрагу. Бій – справа для арени, не для вулиці. Чим більше фізичних змагань буде поза межами правил, тим хиткіша буде гармонія, а вона й так занадто тендітна, щоб ризикувати нею в ім’я задоволення примітивних амбіцій. Гра – єдиний спосіб доказати звитягу. Війна – занадто повна випадку, щоб у ній можна було справді перемогти.

Напишіть відгук