Геть від слів!

Мова несе на собі дуже багато функцій. Без мови неможливе життя людського суспільства. Але слова – то не вся мова, і не так уже й добре слова відбивають реальність. Слугуючи якорями для запам’ятовування понять, вони можуть вводити в оману.

Розум лінивий, тому завше воліє зачепитися за якомога більш прості та зрозумілі речі. Тому гасла і навіть окремі слова часто отримують значно більше ваги, ніж варто. На перших порах гасла і слова дійсно слугують для швидкої передачі певних ідей. Але згодом весь той невидимий айсберг забувається, і гасло зі словом відправляються у вільне плавання. Поза ними лишаються дуже розпливчаті позитивні емоції, абстрактні образи, що уособлюють «все хороше». Вправний трікстер може легко взяти ці слова і повністю підмінити колись закладений у них сенс, прив’язавши позитивну реакцію мас до зовсім інших речей. Так і стається, що вчорашні борці за свободу народу потім перетворюються на його катів. І «щастя» насаджується через ґвалт і репресії. Зайвий раз пригадується вислів Ніцше: «Той, хто б’ється з чудовиськами – сам повинен опасатися стати чудовиськом, і пам’ятай, коли ти дивишся в безодню – вона дивиться на тебе». Забуваючи зміст гасел і слів, у боротьбі ми стаємо приречені носитися колами. Бо щоразу виповзає з темряви спокуса добитися перемоги за будь-яку ціну, начхати на взяті на себе обв’язки, плюнути на правила гри, і в ім’я всезагального щастя почати всезагальну різню. Адже засоби в боротьби всі ті самі, guns don’t kill people, people kill people.

Я насправді не знаю, чи можна зарадити цьому, чи реально змусити цей механізм котитися в іншому напрямку, але мені зрозуміло, що тільки процес постійного активного мислення може змінити ситуацію на краще. Навіть усвідомлюючи, що всі не можуть бути геніями, неможна висувати нижчі вимоги. Бо як тільки люди піддадуться спокусі не думати, будь-які зусилля з побудови кращого світу зійдуть нанівець. І спокуса ця чатує далеко не тільки на «пересічних». Часто люди інтелекту так само опиняються в полоні спрощень і домінанти слів над мисленням. Красиві поняття «свобода», «совість», «рівність», «справедливість», «віра» – засліплюють. У минулому під цими прапорами вже ходили по кістках. І, на жаль, нема гарантій, що не підуть знову. Безперечно, я не веду зараз про довічний нейтралитет, від чорної роботи над реальністю нікуди не дінешся, однак до видатного японського прислів’я «поміркувавши – наважуйся, наважившись – не думай» я б додав «зробивши – переосмисли». Прямо зараз подумайте, в якому слові зараз для вас міститься забагато сенсу, і перевірте, наскільки цей наріжний камінь вашої філософії захищений від інфекцій? Чи він узагалі ще живий?

«Якщо помітив, що скачеш на мертвому коні – злізай!» (с) Індіянці

Напишіть відгук