Нова Вавилонська вежа. Фундамент

Тобі може хотітися винайти велосипед. Однак ти ніколи не зробиш цього, тупо розмахуючи молотком. Потрібно вчитися, потрібно знати, де застосувати силу, а де – інтелект, де бити, а де крутити. Розрахунок і жменька мистецтва творять дива. Так само і в громадському будівництві. Суспільство – стихія, пожежа амбіцій – подекуди примітивних, подекуди витончених і високих. Окріп емоцій на холодній поверхні раціоналізму. Задача гравця, що мав нещастя забажати змусити все це працювати – пропустити стихію через двигун, так само, як досі це робили інженери та фізики з теплом й електрикою.

Науково-технічні революції не робилися за раз. Здійсненню технологій передувала напружена праця, лабораторні експерименти, аналіз, висновки. І хоча багато чого вибухнуло і згоріло під час дослідів, ніхто з науковців не розкидав каміння там, де було необхідно складати формули. Сьогодні досвід історії, розглянутий з позицій економіки показує, що добробут багато в чому – математика. Є незмінні потреби та прагнення в людях, у тому числі й свавілля, змусити це працювати може двигун – система стосунків. Як двигун обмежує вільний рух енергії заради ефективної роботи, так і система стосунків обмежує свавілля заради досягнення результату як такого. Якщо двигун поганий, зношений, яке б чисте паливо у нього не заливали, наскільки якісне мастило не використовували б, а все одно почне підтікати на замотаних ізострічкою трубках, усе одно почне десь коптити і підгорати. Чисте паливо і нове мастило дадуть ефект лише паралельно з удосконаленням двигуна.

В серці культури знаходиться пошук розуміння життя та винаходження гармонії, саме філософія дозволяє нам додуматися до необхідності як самого внутрішнього вогню, так і тамування його заради насолоди грою. Але самими думками важко насититися, ідея гри не тотожна грі, тому мрії повинні здійснюватися. Ми повинні збудувати собі стадіони та ігрові зали, де наша активність знаходила б найгарніше, найгармонійніше вираження. Навіть двобій, навіть війна… І спершу ми повинні припинити хаотичне місиво, де перемога – це обкрадання і грабунок творчості, а ідеальним життям вважається паразитизм. Є чудове українське слово «неситість». Це парадокс сам у собі: вічна жага наживи тотожна вічному голоду, і щобільше ти хочеш загребти собі благ, то менше їх, урешті-решт, отримуєш. Ні, комусь, звісно, щастить. На певний час. Але коли правила гри настільки суворі – щасливчику варто спіткнутися лишень раз, аби переслідувачам удалося вибити у нього м’яч із рук. Ну, а потім під купою амбітних туш і м’яч сам здувається. Бо ресурс не безкінечний, система замкнута, без віддачі скудіє й подача. Корова дохне – молоко закінчується, нічого стає красти, нікого грабувати. І загарбане бездарно проїдається. Бум. Завіса.

Альтернатива? Вічна гра. Хай буде поле, хай будуть гравці. Хай перемагає найуправніший, а не найнахабніший, і нехай переможений завжди матиме змогу взяти реванш. Тоді буде інтерес перемагати за правилами, тоді люди зростатимуть над собою, удосконалюючи свої вміння, і всі ставатимуть багатшими. Від красивої, чесної гри кожен отримує більше. Амбіції, обмежені правилами гри, створюють той двигун, що дасть суспільству рівномірний рух замість судом і припадочних хитань.

І до врочистого відкриття нової Вавилонської вежі її спочатку треба збудувати. Як було сказано на початку, це неможливо зробити, розмахуючи молотками. Так само це неможливо зробити безкінечними балачками, пафосними деклараціями і навіть маніфестами. Принаймні, після всього цього повинна початися реальна робота. Наприклад, керування власним житлом, місцем помешкання і так далі, аж до цілої планети, якою нам випало володіти. Поки що ми себе показували нездарними господарями як на макрорівні, так і на мікро. Роботи – непочатий край. І вже пора less talk – more action.

 

Напишіть відгук