Не плутай себе з V, постукуючи по клавішах свого ноутбука

Пам’ятаєте чудове кіно «V is for Vendetta”? Там у кінці чувак підірвав англійський Парламент під увертюру Чайковського. З тих пір «маска Ґая Фокса» стала жаданим символом усіх незадоволених існуючим порядком речей. Та чи правильно ми розуміємо підірваний Парламент?

Здавалося б, символ простий, як палка, – «бери коктейль, пошли домой». Але в реальності того виявилося замало. Благі наміри відкупорили скриню Пандори, з якої повалилися ще й війна, феодальні розбірки, економічна криза та інші принади епохи змін. Не інакше, хтось нагородив нас китайським прокляттям.

Як насправді діяв V? О, перш за все V використав стару добру пропаганду. Недарма він атакував центральне телебачення в першу чергу. Його головним завданням було не створити порожній символ непокори, а поламати Будинок Парламенту всередині людських голів. Народні маси були паливом фашистського режиму в юніверсумі кіна та графічної новели. Адам Сатлер і Ко занурили народ у хаос, спричинивши жагу порядку за будь-яку ціну, а тоді, мов чортик із табакерки, вигулькнули зі своєю смачненькою диктатурою. Спокусливо же: зніміть з себе відповідальність, дайте нам абсолютну владу, і ми «сделаем вас счастливыми… счастливыми… счастливыми…» Тоді Будинок Парламенту осів у головах населення, затуливши всі останні почуття. Традиційна вже, власне кажучи, історія.

Люди так влаштовані, що їм дуже неприємно визнавати помилки. Неприємно визнавати себе ошуканим… Іноді вони ладні заперечувати власну неправоту навіть попри страх і дискомфорт, ігноруючи прямі факти. На рожеві окуляри згодиться все: благі наміри, патріотизм, віра тощо. Одного разу обравши цей режим, стало страшно або неприємно визнавати себе винним у тому, що коїться довкола. Коли вчора в єдиному пориві кричав «так!», сьогодні вже від того не відмовишся так просто, радше замкнешся у затишній квартирці свого маленького світу. See no evil, hear no evil…

Тому V насправді просто підставив усіх, аби показати реальне обличчя влади таким чином, щоб уже ніхто не міг відвернутися. Коли жало системи почало торкатися кожного особисто, а не тільки якихось там зганьблених і загноблених маргіналів, до яких середньому класу зазвичай глибоко байдуже, Будинок дав тріщини. Як виявилося, ціною безпеки і порядку стало крайнє обмеження зони комфорту, за якою ти одразу потрапляв під пильне око ревнивого Старшого брата. Стати «поганим» ти міг будь-якої миті, навіть прагнучи нібито правильних речей. Маргінали раптом опинилися значно ближче, ніж здавалося раніше. Недарма, до речі, постраждали діти. Діти не пам’ятають рішень батьків, їм завжди симпатичніша свобода і самоствердження, тому вони перші заступили за межі дозволеного і отримали по пальцях з усією безглуздою жорстокістю системи. Тоді того, кому байдуже було до питань особистої волі, зірвав з місця біль від утраченої любові.

Коротше кажучи, коли люди в масках дивилися на вибухи, Будинок Парламенту був підірваний уже давно, бо був підірваний у їхніх головах. Так, змінився не політичний режим, а свідомість мас. Любов до дітей, до неблагонадійних близьких – відродила в людей потребу в свободі. Неволя залізного порядку обмежує змогу любові, відрізаючи від нас те і тих, котрі чомусь не до вподоби офіційній лінії. І автори історії оптимістично заявляють, що любов переможе тиранію.

А отепер давайте подумаємо: чи всяк той, хто нині взяв собі маску Ґая Фокса за емблему, не має сам у своїй голові чергового Будинку Парламенту? Що перемогло: любов або прагнення помсти, вендети? Що зіграло вирішальну роль – гідність чи амбіції? Чи не витягли ми з-під землі нового Леніна? Чи дійсно змінилося мислення, а не актори на політичній сцені?

Пам’ятаймо, помилки визнавати важко, дивитися у вічі неприємній правді важко, але якщо ми справді бажаємо перемогти, а не тільки потішитися сп’янінням моменту, то просто не маємо іншого вибору, як витримувати погляд безодні на собі. Страх розчарування не повинен зміцнити ілюзії, не повинен спинити пошук гармонії.

Напишіть відгук