Робота, яка зробить із нас людей
Роман Співак. Клікніть, щоби перейти на його профіль fb.
Роман Співак. Клікніть, щоби перейти на його профіль fb.

З паном Романом Співаком я познайомився по роботі. Оскільки у ВГО «Ефективний власник» з ним спільна тема, ми спілкувалися про діяльність пана Романа у сфері впровадження енергоефективності. Почувши реальні історії про те, як люди, незалежно від віку і статків спромагалися зробити собі тепло і економно, я зрозумів, що творчість – одне з базових прагнень у суспільстві, бо люди все-таки істоти здебільшого активні. Вони мають інтереси, й вони є паливом їх життєдіяльності. Активність одних веде у підприємництво, інших – на службу ідеалам, третіх – у боротьбу та самоствердження. Між ними камінням лежать люди пасивні, однак потік усе одно несе їх із собою. Тому можна сказати, що активність у суспільстві подібна до невтомного зростання рослин – тільки припини косити, як одразу поле забуяє різним квітом.

Держава як завада. Певної миті держава перетворилася на гальмо суспільної творчості. Спочатку активність обмежується заради безпеки, потім обмеження стає гнобленням чисто заради самоствердження, а зрештою абсолютна влада стає звичайнісіньким джерелом пряників усім, хто спромігся її добитися, й добуваються ті пряники шляхом доїння народної корови залізними кулаками. Останнім часом корові (наслідуючи Захід) ще стали показувати шоу – для збільшення скудного надою. Тобто, від спокуси рабовласництва не застрахований досі ніхто…

Чим би ми не тішились, аби не виходили з-під контролю, і не припиняли давати молоко. Навіть якщо заради цього доведеться створити ілюзію свободи, закинувши нам думки, буцімто ми приймаємо рішення і впливаємо на події. Для цього будуються декорації та влаштовується або шоу з накрученими емоціями, або навіть театр жорстокості з цілком собі реальними вбивствами, трансльованими по всіх каналах. Але реальна творчість не відбувається на сцені.

Зазвичай справжня творчість навіть не помічається, бо в ній забагато рутини. Потрібен співець, який помітив би поезію в буднях пересічних трударів. Як питав свого часу Маяковський:

«А вы ноктюрн сыграть смогли бы на флейте водосточных труб?»

Оце про них – про непомітних рушіїв прогресу в Україні та світі.

Магічна сила договору. Роман Співак виступає посередником між сторонами, які досі могли й не підозрювати про існування одна одної. В даному процесі це ОСББ/ЖБК – Місцева влада – Місцева енергетична компанія – Банк. Пан Роман роз’яснює вигоди, отримані кожним від співпраці, а далі трактор рухається сам на паливі інтересів. Отак, здавалося б, непідйомна справа вдосконалення української енергетики насправді вирішується шляхом… договору. «Скринька просто відчинялася».

За останні два роки українці пізнали силу спільнокошту. Енергоефективність – не виключення, дорогі для одного заходи можна провести, скинувшись колективно. В першу чергу це потрібно співвласникам будинків (комфорт і економія), але від енергоефективності виграють також і всі інші сторони. Місцева влада отримує економне споживання у населення, а отже не доводиться переплачувати за ресурс, енергетичній компанії не доводиться мати проблеми із заборгованостями, а банк отримує відсотки з необхідних на певні заходи кредитів. Відсоток при цьому має бути притомним, інакше люди просто відмовляться, й кіна не буде зовсім.

Виходить, що не треба якихось «дуже спеціальних» економічних програм, довгих засідань, років проектування та регулювання. Достатньо декількох зустрічей і договору. В результаті вівці ситі, вовки цілі, до того ж паралельно зміцнюється ціла країна. В реальності все це не має гламурної обгортки, принаймні поки хтось не зніме круту бізнес-драму для великого екрану або захопливий серіал. Але саме тут відбуваються речі, значно важливіші за більшість того, що показують нам ЗМІ.

Бо, по суті, Роман Співак і йому подібні впроваджують у суспільстві справжнісінький парламентаризм, уміння досягати бажаного через компроміс і договір, до того ж так, аби «ніхто не пішов ображений». Явище в умовах авторитаризму (де переможець отримує все) маловідоме, зате найліпше в умовах активного, творчого суспільства.

Держава як договір. Відкритим лишається інше питання: а як же ж бути з троном, який став на горло суспільної творчості? Здавалося б, треба «розчавити гадину», та й годі, але перемога з красивими вибухами – привілей блокбастерів і міцних горішків. На ділі ж пригадується Шевченко:

«А чванитесь, що ми Польщу
Колись завалили!..
Правда ваша: Польща впала,
Та й вас роздавила!»

На святе місце цілить багато охочих до труби з молоком, апетити в них сумарно можуть бути навіть більшими, ніж у папєрєдніків. Стерти державу неможна, але можна змінити її сутність. Вона має стати тим, чим вона й повинна бути: місцем зустрічі інтересів громад, такою собі інтелектуальною ареною на замін традиційному фізичному протистоянню. Ради – такий самий спосіб знайти взаємовигідні вирішення проблем шляхом договору, як і в випадку з енергоефективністю. Досі просто нікому було домовлятися, адже централізм мав лише дві умовні сторони: активну «державу» на тлі аморфного та безголосого «народу». Тепер суспільство стало пістрявішим, однак голосові зв’язки ще далеко не всі громади відростили. Тому потрібна робота таких парламентерів, як Роман Співак та інші.

«Лупати сю скалу» нам треба перш за все у своїй голові, навчаючись “to think outside the box” за заповітом великого співця електронно-обчислювальної рутини – Стефана Йоббса. А далі об’єднання в гуртки за інтересами силою спільнокошту й мозкової роботи дасть нам змогу наблизити втілення мрій. Рутинна громадська творчість (без зайвих феєрверків) допоможе перебудувати кафкіанський Замок на Парламент, і тоді вже зможемо вільно гратися в суспільній пісочниці, без страху, що когось у той пісок закопають, або що пісочниця лусне під час чергових розбірок, кому не вистачило лопатки заради більшої пасочки.

Головне зображення: Dawn of The Planet of The Apes (2014)

Напишіть відгук