Прихід нового вайш’ї

Всьому свій час, і не все кориться людській волі. Соціальні процеси неможливо прискорити без потужного ресурсу, і тоді доводиться просто терпляче чекати, поки плід суспільства достигне до певних кроків сам.

Суспільство неоднорідне, і розвиток у ньому відбувається нерівномірно. Одні соціальні групи вириваються вперед і бачать значно більше, інші навпаки – лишаються трохи позаду, тримаючись уже протоптаних стежок. Якщо той, хто вирвався вперед, не має достатньо потужного ретранслятора своїх ідей, він стає приречений на роль Кассандри, віщаючи незрозумілі оточенню пророцтва. І як би гучно не кричав, а міці легень його замало, аби добитися результату. Діяльність просунутої людини перетворюється на марафон, коли виграє не стільки найшвидший, скільки найбільш витривалий.
Коли СРСР розвалився, заповзятливі та нахабні дільці отримали на руки ціле звалище капіталу, накопиченого за роки т.зв. «соціалістичного будівництва». Якби вони були справжніми підприємцями в душі, а не хапугами та глитаями, ми не відстали б у розвитку від Східної Європи. Але радянська дійсність виховала в новітніх «підприємцях» одну методологію: красти щоб вижити – і в крадіжці та грабунку бачили вони єдині способи добитися омріяних цілей, інших-бо не знали. Думати про ресурсну систему в них не було приводу, адже досі держава була надпотужним апаратом з виробництва благ, величезна територія мала з виду необмежені багатства, а отже нема про що було хвилюватись. Корова здавалася безсмертною.

Протягом 90-х корову пилили, як хтіли, і, хоча вона вже ледве дихає, продовжують пилити досі. Майже ніхто з новітньої олігархії не вкладався у свою справу, тільки брав або захоплював. Але будь-якій дармівщині приходить край, адже ресурсні системи не гумові, вічно доїти їх не вийде. Корова просто припиняє давати молоко, а подекуди навіть норовить копнути рогом чи копитом. Навіть коров’ячий терпець уривається від такого ставлення. Щоб стан ресурсної системи дався взнаки, треба було, щоб минув певний час. Тепер грабувати стає попросту нічого, і це слугує найкращим навчанням для нових підприємців. Навчання супроводжується болісними ударами по філейних частинах тіла, але ж слухати Кассандр ми не вміємо, а ретранслятора Кассандра не мала. Час диктує нову ідеологію збагачення: бізнес. Реальний бізнес, а не блошине паразитування на жирному тілі олігархічного строю різних псевдо-корпорацій. Сама основа економіки нині повинна перейти на нові рейки або розвалитися остаточно. І перехід, з одного боку, залежить від броунівського руху правильних висновків у суспільстві, а з іншого, від настирливості Кассандр із зірваними голосами.

Тепер просто неможливо стає отримувати «швидкі прибутки», бо основою швидкого прибутку є гроші, а гроші знецінюються через розвал економічних відносин. Разом з відносинами розвалюється інфраструктура, бо за нею ніхто не стежить – нема мотивації. Разом з відносинами зникає ринок, бо нічого і нікому тепер обмінювати. Новітньому підприємцю, якщо вже він не в змозі чкурнути за кордон і там знайти собі тепле місце, стає необхідно задумуватися про збереження виробництва та ринку, і отут вчора незрозумілі кассандрині пророцтва стають у нагоді. Просунуті люди досі весь час казали, що успішність гравця залежить не тільки від його особистих чеснот, але й від якості правил гри, в яку він грає.

Поки корова була жирна, а молоко з неї лилося літрами, найвигіднішою тактикою здавалася крадіжка і грабунок: ануж-бо, вкладай по мінімуму, отримуй по максимуму. Мовляв, маса нам наробить вершків, а ми їх тільки злижемо, пригрозивши масі кулаком. Але науково доведено, що така система не існуватиме вічно. Від постійного вигрібання ресурс виснажується. Від непропорційного розподілу благ падає мотивація працювати на систему. Потім починаються бунти, і навіть найкрутіший маніпулятор не зможе поратися з тим вічно, бо голодний шлунок вимагає більшого, ніж солодкі слова. Та й сам маніпулятор в цьому безладі не ставатиме багатшим – бо руйнуватиметься сама основа багатства: ресурсна система. Отже, є два правила для збереження багатства у Природі: турбота про джерело ресурсу і нормальні економічні відносини довкола ресурсу.

Якщо говорити по-ідеалістичному – це «вільні можливості для всіх». Тобто, якщо не буде рівної можливості реалізуватися в соціально-економічній сфері, з часом такої можливості не стане ні в кого, адже виробництво благ залежить від зусиль усього суспільства, і чим більше в суспільстві буде сегмент дармоїдів та рабів, тим менш стабільним і багатим воно буде. Як то кажуть «коли почав орати, то в сопілку не грати», вічність розваг забезпечується приділенням часу справі. Бо «красиве життя» обома ногами стоїть на фундаменті праці й без нього далеко не піде.

Переробити мислення вихованих на крадійській ідеології навряд чи можливо. Їхнім головним контраргументом є «на моє життя стане», вони не мислять творчо, тобто далі від себе і своїх примітивних рефлекторних задоволень. Вони можуть очолювати великі системи, але їх не цікавить функціонування системи як такої, їх інтерес стосується тільки благ, системою надаваних. Не стане благ – не стане і підтримки системи, видатки не входять у план потрібляцтва. Але час і обставини невблаганні. Нова дійсність, коли корова вже при смерті, створює й нове, відповідне їй мислення, до просунутого ядра суспільства долучаються виробничі потужності в вигляді адекватних підприємців, зацікавлених у зароблянні, а не грабунку. Їм нема з чого було вчитися грабувати, тому створення благ, бізнес – єдиний для них спосіб збагачення. І вже це покоління нарешті є спроможним почути слова інтелектуальних еліт, почути їх досвід, їх мудрість і оцінити їх значення. Буття диктує свідомості цього покоління любов до систем як таких, їм цікавіша справа, ніж блага. Вони з більшою вірогідністю будуть піклуватися про ресурс, ніж їх попередники. Їм цікавіша чесна і красива гра, ніж перемога будь-якою ціною. З такими людьми можна буде викарабкатися з ями, в яку країна впала під вагою свого минулого.

Напишіть відгук