Культура та матчастина
Автор: Ніл Хасевич

Автор малюнку: Ніл Хасевич

Звідтоді, як Україна стала Україною, її життя – це мрія про волю. За свободу чинити свою волю українці борються з часів козаччини. І борються досі. Виборовши Незалежність – ми ще не вибороли свободу, бо лишилися невільні всередині, скуті ланцюгами радянського світогляду, світогляду майже монархічного в своїй централізованості, а може навіть і гіршого за те, бо ж тепер нам ампутували сам той орган, що прагне свободи, волі, самостійності. Лишилася тільки пам’ять про ці слова, але значення їх майже повністю загубилося поза ілюзіями, що виключно міфічна «держава» повинна забезпечити всіх і кожного благами, і ледь що не за будь-яку ціну. Це – не Україна, це – не українське. Навіть якщо до нього приторочили жовто-блакитну стрічку, а згори ще портрет Шевченка.

Україна починається там, де народжується індивідуальність, і починається самоорганізація, там, де начхали на обіцянки «згори» і почали робити самі, де не розуміють, що означає «хтось повинен дати нам благо», а натомість розуміють творчу силу власних рук, об’єднаних з руками сусіда, коли треба зробити більше, ніж один може подужати. Оце – Україна, оце – українське, навіть якщо в творчому запалі забули поруч підняти прапор і заспівати гімн.

Знищити Україну культурно майже неможливо (майже – виключно тому, що в світі всяке може статися). Наша країна пережила полонізацію та русифікацію, фізичні заборони мови, декілька геноцидів і світову війну (у два раунди), а потім – найстрашніше, що може статися з культурою – вульгаризацію та знецінення, або ж, по-сучасному, – шароварщину. Й досі, в пістрявому морі глобалізації національна культура стоїть особняком, наші культурні діячі спромагаються видавати адаптовані до новітньої доби твори, повні щирого українського духу, сам дух цей примудряється еволюціонувати, не втрачаючи при цьому свого неповторного єства…

Але нас постійно обіграють по матчастині. Наскільки сильною є наша культура, настільки слабне вона в момент утілення своїх світлих прагнень у реальність. Бо тут свої правила, своє мистецтво, і йому треба вчитися, адже далеко не все перебивається за допомогою ідеалів. Мало хотіти вилікувати людину, треба ще вміти це зробити. Навіть співець-містик не замінить хірурга тоді, коли треба провести операцію, навіть не дуже складну. Отож наразі козакам пора сісти за книжки і почати вчити матчастину, а саме – політекономію та суспільствознавство. На щастя, нестачі досліджень по цій темі нема, бери, читай, практикуй. А там, глядиш, потягнуться за тобою маси, і, співаючи гімн та розмахуючи прапорами, почнуть організовувати ОСББ, локальні та територіальні громади, саджати сади та парки, впроваджувати прогресивні технології та просто весело проводити час.

На щастя, навіть ампутований, той орган індивідуальності відростає з часом, народжуються нові люди, які прагнуть волі та самостійності, й у їхніх руках, як не дивно, рано чи пізно з’являються саме українські прапори, бо так само, як Україна на міжнародній арені завжди прагнула вибороти собі місце і право жити по-своєму, так і кожний активний українець (хоч би він був при тому етнічно росіянином, білорусом або грузином) бореться за право жити і займатися чесною працею, по закону справедливості, а не глитаїв.

Боротьба за свободу триває, вона не закінчилася на майданах, вона не закінчиться разом із війною, бо фронт її лежить в наших з вами головах, між нами проходять демаркаційні лінії, що постійно порушуються, і поки ми глухі одне до одного, поки чуємо здебільшого тільки себе, так і будуть тим користатися покидьки як за кордоном, так і в наших (а вони таки наші, комунальні, а отже за наші гроші утримуються) адміністративних будівлях. Проте, щоби перемогти, нам треба захопити не будівлі, а самих себе завоювати, дисциплінувати і освітити. Поки ми не візьмемо своє майно в свої руки, не навчимося керувати ним так, як заповідає українська культура і закони суспільствознавства – боротьба триватиме.

Напишіть відгук