Зелена меса – гроші ростуть на деревах, дерева ростуть на грошах.

Врешті-решт, багатство – не більше, ніж почуття. І об’єктивне воно доти, доки стосується виключно життя тіла. Далі все – суб’єктивно. Але суб’єктивність теж об’єктивна, не завжди і не всі можуть притлумлювати амбіції заради підтримки ресурсного балансу та суспільної рівноваги.

Всі пам’ятають концепцію «заплати іншому» або «заплати далі» з однойменного фільму? «Відплати за добро не мені, а комусь іншому, і його попроси зробити так само». Непогана концепція, але в ній забагато альтруїстичного егоїзму, замало місця приділено нашому непокірному «я», що так жадає домінувати. Цю силу неможна приборкати, але її можна спрямувати в конструктивне русло.

«Стань багатше!» Sic! – як-то кажуть. Лоскочемо еґо, але лоскочемо правильно. «Чи станеш ти багатше, якщо всі гроші опиняться в твоїй кишені?» Ок, певну частину ти реінвестуєш у бізнес, щоб зрубити ще більше бабла, але ж більша сума все одно лишатиметься непокритою. Отака собі «інфляція багатства». Об’єм бабла збільшується, а маса не росте! Ті цацки, на які ти викидатимеш скажені суми, щоб відчути себе багатим, – все одно замала віддача порівняно з витратами на них. Тут «інфляційна свідомість» робить «фінт вухами» і створює спільноту снобів: нібито поціновувачів мистецтва, а насправді просто клуб марнотратів, що задирають ніс перед картинами виключно для підвищення ефекту багатства від покупки. Коротше, вони просто приховують факт, що предмети ці насправді не коштують стільки, а отже не варті своєї ціни, а отже об’єктивно не можуть реалізувати зароблені статки і дати відчути себе багатим.

Що ж може? Кругові інвестиції! Неможна весь час тільки вдихати повітря, треба видихати. Твоє мертве багатство – то новий загарбаний кисень, що не дає вийти СО2 назовні. Вдих, що душить тебе.

Обмін може керувати силами, які змінюють світ. Можеш зробити світ комфортнішим не тільки в межах свого маєтку, але по всій планеті. Можеш отримати вдячність і любов мільйонів. Та чи достатньо ти амбітний для цього? Чи достатньо ти егоїст? Якщо твої амбіції не виходять за межі пари корпоративних хмарочосів – то ти не більше, ніж дрібний феодал, а всі твої прибутки по суті – тільки нулі після коми, просто нулі. Хоч ти трісни, а не зробиш ти їх благом, так і лишатимуться мертвими потенціями.

Великий егоїст може оволодіти світом, і по-справжньому владу йому дасть не примус, а любов. Хоча би тому, що любов дешевша. Не треба витрачатися на бункери й армії. Альтруїзм може бути вигідним, бо він, зрештою, дає найбільший врожай, найбільший прибуток. Треба тільки вміти відчувати цей прибуток, бо він не виражається в папері, металі й навіть світлі з електронного табла на біржі. Він робить тебе вільним. І навіть натовпи закоханих можуть не лякати тебе, бо ніхто може й не знати, що це ти – їх благодійник.

Але головне – вищий ступінь егоїзму робить тебе вічно багатим, бо знаходить спосіб зробити ресурс невичерпним. Кругова інвестиція повертає частину заробленого в світ, і там воно стає новою енергією для нових заробітків. Це як видихнути на лист рослини – ти позбавляєшся шлаків, і тим самим постачаєш сировину рослині. А вона потім віддасть тобі новий кисень. Найвитонченіша економіка в світі – це біологія. «Ставай багатшим, видихаючи!» «Ставай багатшим, інвестуючи по колу!» «Реінвестиція в планету дає найвищий прибуток!»

Капіталізму знайомі ці гасла, капіталістам знайомі ці принципи, але тільки тим, хто поставив своєю вищою метою не сам прибуток, а творчий процес. Прибуток для них – це як оплески слухачів музиканту – вони засвідчують, що він дійсно створив щось чудове. Митці – найвищі егоїсти. А чи здатен ти, підприємець, бути митцем? Зрозуміти це зможеш тільки тоді, коли планета поверне тобі весь твій кисень, а людство аплодуватиме за це. Ось образ найвищої влади – влади приносити радість.

Stock images: freepik.com, vectoropenstock.com

 

Напишіть відгук