“Взяти владу” – що це означає?

Людські спільноти століттями билися за права і справедливий устрій, а ми чомусь весь час намагаємося винайти велосипед. «Народна влада» лежить одразу за вашими дверима – просто підіть і візьміть. Не треба заради цього захоплювати адміністративні будівлі. Себе треба взяти в руки. Сенека засвідчив:

«Вища влада – влада над собою».

Сенека

Поки собою не володітимеш – будь-які силові заходи тільки рубатимуть гідрі щупальця. Ви, сподіваюся, пам’ятаєте, що на місці зрубаного зростає два нових. Допомагає вогонь у таких випадках, але ним теж треба володіти.

Мао Цзедун сказав колись:

«Гвинтівка народжує владу».

Мао Цзедун

Це чиста правда. Питання тільки – яку владу? І скільки часу вона протримається? Захопити адміністративну будівлю – не значить перемогти. Адміністративна будівля сама по собі нічого не значить. Вона є всього-навсього відбитком відносин, існуючих у соціумі. Стань там з гвинтівкою в руках, і ти зможеш наказувати присутнім, як поводитися. Порядок зміниться у межах однієї кімнати, та й те – не так, як тобі хочеться. Тобі хочеться, наприклад, свободи і справедливості. Але в кімнаті ти встановиш справжнісіньку диктатуру. Щоб установити свободу і справедливість, треба переконати присутніх, що поводитися вільно і по правді буде ліпше, а тоді опустити зброю. Можливо, тебе не схоплять одразу після того, але якщо під час захоплення ти ще й убив когось або поранив – не думаю, що тобі вдасться так легко принести в кімнату омріяний порядок. Тобто, справжні зміни здійснюються тоді, коли змінюється спосіб поведінки людей на певній території. І не факт, що ти зможеш досягти цих змін за допомогою зброї.

Яка влада є вищою? Питання спірне, але ризикну припустити. Вища влада полягає в установленні правил. Правила – це модифікація людської поведінки потрібним чином. Їх ще часто називають «цінності», коли правила пускають корені глибоко в підсвідомість. Але навіть цінності не є безумовними і згодом змінюються згідно з обставинами. Щоб написати цінності – потрібно діяти.

Res publica – значить «спільне діло» (або ж «спільна дія» 😉 ). І починається вона не з адміністративних будівель, а з ваших осель. Якщо республіка не буде населена самостійними (і, як нині модно виражатися, «суверенними») громадянами, то не буде вона республікою, а буде черговим феодальним скупченням з ладом «кумівського капіталізму». Влада в республіці належить усім, хто діє. Влада взагалі означає дію і здатність діяти. Тому:

Взяти владу – значить взяти віник і прибрати сміття в будинку.
Взяти владу – значить взяти слово і заборонити смітити в будинку.
Взяти владу – значить взяти палицю і врізати між лопаток тому, хто проігнорує слово, бо навіть учителі інколи змушені застосовувати бамбук до нетямущих.

Тобто, взяти владу і змінити відносини довкола себе ми можемо тут і зараз, до того ж – цілком законним шляхом. В багатоквартирному будинку створити ОСББ, в приватному секторі створити кооператив і потроху дивитися в бік ОСН-ів. Ці механізми існують якраз щоб здійснювати владу над спільними речами і спільним простором. Хочеться жити в гарних будинках/районах/містах – ну то давайте налагодимо їх обслуговування. Хочеться, щоб закони виконувалися – ну то давайте виконувати їх разом. Ніхто не може завадити громаді жити по Закону, який, хоч і дірявий, але закріплює базові правила людського співіснування. А коли дірки нас нарешті дістануть – висунемо грамотного спеціаліста бути депутатом і латати Закон голкою слова. Громада виступатиме тим словам опорою, в тому числі й силовою. Бо гвинтівку можна придбати навіть за сучасними недосконалими правилами. Їй зовсім не обов’язково йти в хід, сама її наявність уже змінює розмітку на полі гри, вирівнюючи права сторін. Гарантує використання вербальних аргументів. Більшого за її допомогою все одно не доб’єшся.

Напишіть відгук