Написано як реакція на оцей матеріал.

Вже довгий час торочу про безглуздість сучасної софт-індустрії, де замість вдосконалення самої технології відбувається безкінечне наліплювання все новіших патчів, через що, попри збільшення потужностей заліза, продуктивність залишається на рівні, мабуть, початку нульових.

“Скальпель Оккама” (1985) Збірка наукової фантастики на екологічну тематику, де вміщено оповідання “Війна ОСЯ” Ермана Лібенці.

Так от, приблизно те саме спостерігаю взагалі у ставленні до життя і техніки. Замість того, щоб удосконалювати спосіб життя, середовище і тіло, людина роздмухує кількість компенсуючих технологій: ізолювання себе від оточення, ліки… Колись в інтерв’ю професор медицини Геннадій Апанасенко розказав, що МОЗ і навіть ВОЗ замість “менеджменту здоров’я” займаються “менеджментом хвороби”, розвиваючи не фізичну культуру суспільства і профілактичні засоби, а технології лікування вже наявних захворювань. Ілюстрація подібної логіки є у фантастичному оповіданні Ермана Лібенці «Війна ОСЯ (орбітальних сміттєвих ящиків)». Там на чисту планету Логос із брудної Землі почали падати смітники, запущені людьми на орбіту, бо вже нікуди було їх дівати. Зав’язалася війна, що складалася з перекидання між собою сміттям, і коли Логос зрозумів, що їм не перетиснути брудний потік з ворожої планети, вони попросили перемир’я і передали землянам схеми дезінтеграторів сміття. Але ті відповіли: «Ні, це ви там у себе збудуєте гігантський дезінтегратор, а ми будемо в нього викидати свої відходи!»

Бо нема мотивації шукати вдосконалення, поки можна покрити ваду технічним патчем. Нові хвороби? – Нові антибіотики! А взагалі-то ми повинні знайти супер-антибіотик, який би автоматично підлаштовувався б під нові штами! Війна і каліцтво? – Нам потрібен надсучасний 3Д-принтер органів! Запобіжні заходи??? – Ні, не чули! Політика латання дірок погана тим, що вона тільки відсуває проблему в часі, тканина від того не припиняє гнити, і рано чи пізно латки не втримають від розриву. Потужна медицина свідчить лише про те, що здоров’я людства слабшає. І навіть походи в спортзал можуть не допомогти, тому що саме середовище цивілізації разом із благами приносить агресію щодо тіла навіть більшу, ніж у Природі. Від неї ти, може, і не загинеш, бо прошарок засобів безпеки тебе прикриє, одначе постають питання про якість такого життя…

Розвиток технології дає полегшення, але не вирішує кореневі проблеми. Всі ці модерні дива знеболюють, але не лікують. Ультрасучасні милиці все-таки лишаються милицями, куди приємніше ходити на своїх двох, не дописуючи у без того довжелезний список потреб ще й необхідність заряджати акумулятори в своїх ногах. Секрет здоров’я лежить не в таблетках, а в здоровому способі життя. Щоб не довелося витрачати ресурси на повсюдне впровадження біологічних принтерів, треба оздоровлюватися самим і знаходити способи вирішення протиріч ліпші, ніж війна. Так, треба напружуватися. Небажання напружуватися дорівнює небажанню жити, бажання перекласти відповідальність на роботів – з тієї ж опери. Інтелект сам по собі є тільки інструмент, пора почати крутити ним правильні гайки. Інакше їх усе-таки зірве, і кому ми потім будемо доводити, що все робили правильно?..

Напишіть відгук