У натовпі не чують одне одного, тобто відсутній горизонтальний зв’язок. Комунікація в натовпі здійснюється через оратора, а єдність зазвичай тримається на дуже невеликій кількості якихось спільних ідей, які при цьому є дуже узагальненими. Поки ми комунікуємо лише вертикально, вбачаючи причини проблем лише в поганих законах і поганих політиках, – лишаємось натовпом. Як не дивно, однак найменше вдається побачити найближчі, “низові”, інтереси, що виникають із самісінького побуту. Як то кажуть, “не видно лісу за деревами”. Вони просто не вважаються значущими, багатьом не вдається повірити, що низький рівень життя починається з низьких побутових стандартів. Бо це надто просто, надто зрозуміло.

Причини бід повинні мешкати в далеких містах і мати вигляд відомих персонажів Лавкрафта, бо тільки так вони скидаються на горезвісну “систему”, яку нам треба то міняти, то перезавантажувати… А насправді ключ заховано в найкращому місці – на видноті, бо саме там найменше шукають.

“Система” – це наші з вами стосунки, звичайні, буденні, рутинні. Допоки нам залатати дорогу перед будинком важче, ніж скинути владу – важко говорити про прогрес.

Зазвичай на цьому місці співбесідник сумно позіхає і промовляє “так, у нас поганий менталітет”. Страшне слово “менталітет” схоже на величезну, непорушно важку каменюку. Далі нього варіанти закінчуються, бо де знайти тих рук, які здатні будуть впертися і перекинути її? Насправді, впиратися не треба. Потрібно копати і готувати важіль. Архімед готовий був землю перекинути, аби тільки знайти точку опори, не те що менталітет. Ваша точка опори – це ваш інтелект і ваша філософія, де одне з найважливіших правил: “я сам повинен стати змінами, які хочу побачити в світі”. Важіль – спільна дія, що походить з діалогу (можливо, дуже довгого і складного, але все ж). Згодом менталітет піддасться. Хто має терпець – той буде митець.

Напишіть відгук