Нехитрі приспособи

Вчора здійснив акт Великого егоїзму.

 

Багато міст в Україні потерпає від нашестя каштанової молі – дуже небезпечного шкідника. Багато вулиць Маріуполя, засаджені каштанами, перетворилися на іржаві тунелі з посохлим листям. Це не від спеки і не навіть не від викидів заводів (хоча опосередковано вони в будь-якому разі мають певне відношення, адже впливають на збалансованість екосистеми), а саме від личинок молі, що живуть на листі й харчуються ним.

 

Є різні методи боротьби з шкідником, у тому числі прибирання та спалення зараженого листя восени, але всі вони вважаються малоефективними. Нещодавно до мене потрапила отака інформація з одного форуму: “Сегодня гуляла с дочкой рядом с зарослями уже практически полностью “ржавых” каштанов, и стала свидетелем любопытнейшего, как по мне, действа.
Из кроны каштанов слышался шорох и потрескивания, сыпались мелкие частички оборваных сухих листиков. Приглядевшись, увидела стаю воробьев, которые ну прямо как клесты, которые извлекают из шишек семена, доставали личинок моли из листьев!”

 

На задньому плані видно опале пошкоджене листя

Висновок напросився сам собою – спробувати привабити горобців на каштани за допомогою годівниць. З тетрапаків зварганив нехитрі приспособи, домотав до коробок жердинки з паличок і розвісив на каштанах неподалік. Вийшло тільки 5 штук, але вже щось. Засипав туди насіння з власного соняшника. Якщо у когось виникне бажання допомогти – завжди доречно. Навіть якщо справа не допоможе конкретно проти молі, годівниці допоможуть горобцям та синицям взимку. Неможна сипати гречку та смажене насіння соняшника, тільки сире.

 

Принаймні, це спроба вирішити проблему більш природним способом, бо від поливання інсектицидом виникає загроза зашкодити птахам, а горобців нині не так уже й багато в місті бачу. Нажаль, засобів підрахунку популяції в мене нема, але погіршення екологічних умов у великих містах змушує припускати, що саме через зменшення кількості природних ворогів порушується баланс і шкідники отримують простір для свавілля.

 

Далі позначу, де саме повісив годівниці. Збільшити їхню кількість дуже просто – робіть з пластикових пляшок, тетрапаків та інших ємностей, приробляйте тільки посадочне місце – жердинку чи площадку.

 

P.S. Можна розізлитися і створити флеш-моб прибирання сухого листя, але палити його в межах міста а) небезпечно через токсичність диму; б) заборонено правилами благоустрою (розкажіть про це недбалим прибиральникам!), а тому необхідна машина для вивозу.

 

Переглянути Годівниці на каштанах в Маріуполі на карті більшого розміру

Напишіть відгук