Сам я ще не є батьком, але образ дитини, поданий нині в маскульті, мене лякає. З таким успіхом можна всі інстинкти притлумити… Не знаю, чи нині ще жива реклама одного з київських ТЦ, де дівчинка корчить таку фізіономію, що могла б стати маніфестом сучасного бачення дитини. На одній із орендованих квартир, де довелося мешкати, трапилася «анти-шпигунська» стінка. За нею живе… дивна родина. Велика доля їх життя протікала на наших із Дружиною вухах. У молодшої дитини в них було два стани – незадоволене ниття і несамовитий регіт. Рідко було чуть, щоб батьки розмовляли з ним, читали б казки, але дуже часто ставалися гучні скандали… І от нещодавно у мережі я побачив оцю картинку:

Отаке.


і вона мене надихнула подумати, як НЕ треба спілкуватися зі своєю майбутньою дитиною в умовах технократичного суспільства.

 

образи казок бралися людьми безпосередньо з реальності. Релігійний світогляд – у нашому випадку язичницький – бачив світ одухотвореним, живим, сповненим магічними силами. Все це були і є справжні сили – від грому та блискавки до великої сили Дружби та Любові. Просто не казка створює сама себе, а світогляд створює казку. (фото з сюрпризом)

З плином історії у неперервному творчому процесі люди починають нагромаджувати інформацію на інформацію. Постала традиція відверто брехати дитині про світ. Мовляв, сенс дитинства полягає в казковості, що без казки світ утратить чарівність, і дитина від того буде нещаслива. Але ж образи казок бралися людьми безпосередньо з реальності. Релігійний світогляд – у нашому випадку язичницький – бачив світ одухотвореним, живим, сповненим магічними силами. Все це були і є справжні сили – від грому та блискавки до великої сили Дружби та Любові. Просто не казка створює сама себе, а світогляд створює казку. І коли ми дивимося на світ і не бачимо в нім особливого сенсу, не відчуваємо його живим і сповненим див, то будемо тікати в казку перед питаннями дитини. Але хіба світ сам по собі стане від того менш дивовижним, хіба утратить свої барви?

 

Остання барикада романтизму лежить у космічних далях. Коли людина зневажливо подумала, що вже вздовж і поперек вивчила Землю, і більш тут ані тайн, ані див нема, то треба шукати їх у космосі. Це така логіка сліпого – не бачу тут нічого, значить тут нічого й нема. Західна людина весь час бурхливого розвитку технологій витріщалася не на божественний Місяць, а на палець. А тепер європейці гучно дивуються, як це так східні народи зберегли цільність між релігійним та науковим світоглядом? Усе просто – для них казка була не на папері, а навкруги. Магія нікуди не поділася, дива лишилися дивами, от тільки нема ока, щоби побачило їх такими. Фаустівське око із його ненаситним бігом уперед, несамовитим прагненням більшого проґавило красу та гармонію світу. Працюючи на загарбання, Європа не встигала весь цей час споглядати. А коли не стало сил бігти далі, вона опустилася в наркотичну ейфорію та розповзлася по монастирях шукати істину там, де й вічно її шукала. Щоб заповнити розпашілу пічку всередині, європейцям став потрібен маскульт, повний перекривлених образів із міфів, у яких іще поки що дихає магічне світосприйняття давно забутої язичницької доби. Сучасні споживачі й не можуть зрозуміти, чого їх так тягне на казки.

 

Шалене прагнення «безхмарного дитинства» призводить також до ізоляції від будь-яких навантажень. У тому числі й інтелектуальних. Маскульт виробляє образ дитини як вічно регочучої, скаженої істоти, якій потрібен світ мерехтливих кольорів, бігу і розбивання голови (в принципі, які дорослі, такі й діти…). Такій дитині не треба не те, що вчитися, а навіть розмовляти з батьками. Є ігри, є хохми, є мультфільми ні про що з максимумом екшену, нащо кудись узагалі рухатися. Така дитина відрізняється від зародку в банці з формаліном хіба що шумом. А так вона вже нестак homo sapiens, скільки кадавр шлунково незадоволений професора Вибєгалло з «Понеділка починається в суботу» братів Стругацьких. Дурне і щасливе, поки існує штучно створене навколо нього середовище. Хоча для сучасного підходу до батьківства, де мета одна – погратися і здихатися нової людини, щоб гратися самим, – все дуже підходить. Нове покоління зріє в коконах Дрімтауна. Потім до нього підведуть трубки з пивом і зрідженим фаст-фудом, і цикл завершиться, кадавр вийде в світ.

 

Ні, я не хочу сказати, що треба дитину від народження вкидати в світ, наче в якусь м’ясорубку (най би інколи він на таку й скидається). Але! Нема нічого страшного, аби розповідати дитині про світ навіть із наукової точки зору. Чарівність життя залежить від нас, бо в ньому завжди зберігається діалог між суб’єктом і об’єктом, тому те, як ми дивимося на речі, має велике значення. Розкажіть дитині про дивовижну гармонію біосфери, де життя кожної істоти схоже на музику, де кожна істота знаходить собі місце, і людина повинна знайти також. Розкажіть їй про неймовірний зоряний світ, куди люди вдивляються за допомогою телескопів і бачать божественні видовища. Розкажіть, що все живе, все має дух, най би і не такий, як людський, бо, врешті-решт, у частках навіть найменш рухливих речей живе енергія, вогонь. Розкажіть про внутрішній космос тіла і зовнішній космос підводного світу, де кити співають своїх приголомшливих пісень. Не треба нагромаджувати казку на казці, вдивляйтеся в світ і вигадуйте нові казки, а також переповідайте старі казки в новій формі, щоби поєднати часи між собою. Чарівність світу не полягає в рожевих лелеках та летючих мітлах, які розіб’ються обличчям об шкільні парти та пубертат, коли батьки заголосять про «втрату контакту з дитиною». Скільки пісень проревіли рокери свого часу про благу батьківську брехню, яка обернулася ударом світу нижче пояса! Візьміть хоча б MetallicaDyers Eve. Ні, дитині потрібна не рожева підробка для короткочасного щастя, а скарб у серці на все життя. Заявляю як колишня дитина. Можна бачити світ неймовірним навіть під мікроскопом, бо краса – як кажуть англійці – в очах споглядача. Тому перед дарунком нового життя треба спочатку знайти свій скарб, частку якого можна було б передати дитині.

Напишіть відгук