Апанасенко Геннадій Леонідович, нар. 22 листопада 1935 року. В 1959 році закінчив Військово-морський факультет Воєнно-медичної академії ім.. С.М, Кірова. У 1970 р. закінчив ад’юнктуру при кафедрі фізичного виховання і лікарського контролю тієї ж академії. Кандидатська дисертація (1970) присвячена питанням організації після похідного відпочинку особового складу підводних човнів (режим руху, стан функцій і т.ін.). З 1970 по 1979 рр. служив у ВМА ім. Кірова на кафедрі фізіології підводного плавання і аварійно-рятувльної справи – профільній кафедрі підготовки військово-морських лікарів (начальник – профю Сапов Іван Акімович). Брав участь у автономних походах підводних човнів і надводних кораблів ВМФ. Захистив докторську дисертацію в 1975 р., тема – «Фізичний стан і професійна працездатність підводників». В 1979 році, після звільнення в запас переїхав до Києва, де очолив відділ в НДІ медичних проблем фізичної культури (1979-1980), кафедру лікарського контролю і ЛФК Київського медичного інституту (1980-1990). У 1990 році підготував (за завданням Міністерства охорони здоров’я України) кваліфікаційну характеристику по спеціальності «лікар-валеолог», котра у 1991 році була реалізована у вигляді вступу нової медичної спеціальності «лікар-санолог». У 1992 р. організував при Київському інституті удосконалення лікарів (нині – Київська медична академія післядипломного навчання ім. П.Л. Шупіка) кафедру спортивної медицини і санології, котру очолює досі. З 1996 року – ведучій науково-популярної телепрограми «Планета здоров’я» (телеканал «Інтер») Докладніше – натисніть на фото

Все починається з голови.

Ось просте і самозрозуміле твердження, що нам необхідно нарешті зрозуміти. Воно стосується всього людського, в тому числі й такої всім обридлої теми, як здоров’я. Всі звикли, що матеріали про здоров’я завжди відгонять нудливістю, а в останній час ще й щедро приправлені параноїдальним духом «теорії змов». Хотілося б зробити інакше…

 

Що таке здоров’я? – Це капітал. І як можна капітал розтринькати за два дні, а потім опинитися в калюжі, так і здоров’я можна розтратити замолоду, а потім перетворитися на підперту палицею людинку, як на картинах Далі. Капітал можна також примножувати, і це надає можливість купувати на нього більше. Але спочатку треба зрозуміти, що здоров’я – то не просто відсутність хвороби.

 

Що для людини є капіталом відносно самого її життя? Сила, здатність робити щось: задовольняти потреби, здобувати насолоди.

Фактично – можливість виконувати свої біологічні та соціальні функції. Міра цієї можливості й буде кількісною характеристикою вашого капіталу – здоров’я. До цієї думки нас підводить професор Геннадій Леонідович Апанасенко, лікар-санолог, голова кафедри спортивної медицини і санології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупіка. Українцям він також відомий як ведучий науково-популярної передачі «Планета здоров’я» на каналі «Інтер». Пан Геннадій вже давно займається вивченням проблеми здоров’я в суспільстві, підходить до неї як з боку вченого-медика, так і з боку соціокультурного, визначаючи, що так чи інакше, але рівень здоров’я напряму залежить від нашого мислення, а не рівня медичного обслуговування. Тобто є цілком собі наукове обґрунтування того, що здоров’я наше також починається з голови. У бесіді з професором я дізнався, як можна легко виміряти рівень здоров’я людини без надзвичайної апаратури та після невеликої підготовки навіть волонтеру, в чому полягає механізм здоров’я на клітинному рівні та за допомогою чого саме можна свій рівень здоров’я підняти.

 

Г.Л. Апанасенко: Ті зміни в біологічній природі української популяції, які ми знайшли, і яких, окрім нас, більше ніхто не бачить, призводять до вимирання нації. Якщо ми не зробимо потрібне, то до 30-го року нас залишиться близько 25 мільйонів, а далі – ще менше. Найголовніше – це те, що цього всього не бачать люди, які приймають рішення. В їхніх колах закріпилася думка, що у разі, як ми поліпшимо рівень лікувально-діагностичної роботи, лікувальної роботи, то зможемо подовжити час життя пересічного українця. Це суцільна маячня. Існує багато робіт, у тому числі й українських, які свідчать, що соціальний інститут, який ми називаємо  охороною здоров’я, насправді дуже мало впливає на захворюваність і смертність. Найголовнішим фактором є той рівень, на якому живуть люди, в яких умовах вони живуть і якого способу життя дотримуються. Кажучи про спосіб життя, мало хто задумується, що він залежить від способу мислення. Це лежить поза впливом наших керівних структур. А залежить спосіб мислення від духовності людини, від розуміння, для чого ти прийшов у світ і що залишиш після себе. Тому акцент на сомі, тілі, на фізичній складовій життя – невірний, він нічого нам не дасть.

 

Ми провели дослідження і обґрунтували теорію і методику оцінки рівня індивідуального здоров’я. Ми побачили, що висока захворюваність та смертність пов’язані з поганою роботою майже в кожного українця «акумуляторів» у клітинах. Акумулятори – це мітохондрії. Все на світі робиться із затратою енергії. Є енергія – система працює добре, немає енергії – система працює погано. Використовувані в охороні здоров’я діагностичні прийоми не здатні визначити це! Можна зробити це тільки за допомогою наших метод. Ми публікували інформацію як у професійних виданнях, так і в загальних ЗМІ – ніякої реакції! Деякі професіонали несерйозно ставляться до наших знахідок. Я доповідав у Академії медичних наук – у принципі, схвалили, вважили роботу цікавою і перспективною, але, нажаль, достатнього акценту не зробили. Люди не розуміють і не реагують.

 

В чому суть методи.

Після закінчення Військово-медичної академії я працював з підводниками та водолазами, тобто молодими і здоровими хлопцями, що були спеціально відібрані для служби на підводних човнах і роботи водолазами. Я відповідав за безпеку їх здоров’я при всіх умовах, котрі їм доводилося проходити. Для ілюстрації, наскільки раніше українська нація була здоровою: мені довелося працювати у школі водолазів у Херсонесі (м. Севастополь), й 80% з усіх водолазів-глибоководників складали українці. Тобто, це були найкремезніші хлопці, котрі витримували не тільки фізичні, але й психологічні навантаження. Ані азіати, ані кавказці туди практично не потрапляли. Ось 80% українців, 15 – росіян і 5 білорусів та прибалтів. Тобто генетично українська нація могутня, але за 20 років сталося багато подій, які також укладаються в ту наукову картину, котра привідкрита роботами нашої Академії наук. Є фундаментальні роботи, які свідчать, що на ці мітохондрії, акумулятори, діють найрізноманітніші фактори: фізичні, хімічні, психологічні – всі вони діють тільки одним чином – погіршуючи діяльність мітохондрій. Є один-єдиний фактор, що впливає на них позитивно – рухова активність, до того ж особлива рухлива активність: не гирі, не штанга, не бокс – вони не здатні поліпшити діяльність мітохондрій. Тільки так зване «аеробне навантаження». Показником ефективності аеробних механізмів енергоутворення є максимальне поглинання кисню.

 

Леонардо да Вінчі – Студія черепу

Є стан під назвою «гіпоксія» – стан нестачі кисню. Переважна більшість патологічних процесів, хвороб – зрештою обертаються гіпоксією, нестачею кисню у тканинах. Кисню нема – закінчується життя. В медичних вузах проходять тему «гіпоксія» на кафедрі патофізіології. Для демонстрації беруть банку, під неї поміщають мишку, відкачують повітря – мишка гине. У нас (у Військово-медичній академії – прим. ред.), оскільки ми готували лікарів для забезпечення водолазних спусків, необхідно було побачити це наочно, і навіть випробувати це на собі, оскільки гіпоксія є дуже частий стан у водолазів, найчастіша причина загибелі. Практичні заняття у нас відбувалися дещо інакше. У стан гіпоксії вводилися курсанти. За допомогою маски вони підключалися до системи подачі повітря, де також знаходився балон із гіпоксичною сумішшю. Курсант писав на аркуші паперу підряд своє прізвище, і коли його непомітно переключали на дихання гіпоксичною сумішшю, за деякий час замість прізвища на папері з’являлася пряма лінія. Це означає, що людина знепритомніла. Одна-дві секунди, і його знову переключали на нормальне повітря, і він знову продовжує писати: «Петренко-Петренко…» Багато занять відбувалося раніше, але тільки я звернув увагу, що час між ввімкненням суміші та втратою свідомості в різних людей – різний. Оскільки до цього я вже мав освіту спортивного лікаря, то зрозумів, що явище пов’язане з аеробними системами енергоутворення. В подальшому перед викликанням стану гіпоксії ми стали вимірювати максимальне споживання кисню. Вийшла чітка залежність. Врешті-решт, я переконався, що стійкість організму до найрізноманітніших впливів залежить від ефективності діяльності цих акумуляторів – мітохондрій.

 

Виникає питання – як застосувати це все на практиці. Я розробив дуже просту систему, доступну для розуміння і виконання будь-якому освіченому волонтеру, звісно, після невеликої підготовки, не кажучи вже про медичну сестру. Показники дуже прості, коли я демонструю систему на різних форумах, у залі розчаровано позіхають – ну не можуть ці показники характеризувати здоров’я, інша річ, коли показую наступні слайди: системи, запропоновані Європейською асоціацією кардіологів (European society of cardiology), там і глюкоза, і холестерин, тригліцерини, фібриногени і таке інше. А в мене цього всього нема, тільки: зріст, вага, життєва ємкість легень, динамометрія, пульс у спокої, тиск у спокої й час відновлення пульсу після двадцяти присідань за тридцять секунд. 10-12 хвилин займає виконання всіх процедур.

 

М.Х. – Звичайна процедура спортдиспансеру.

 

Г.А. – Так, але алгоритм обробки даних зовсім інший! Якщо у кардіологів алгоритм «норма/не норма», у нас  визначається, як виражені дві надзвичайно потужні фізіологічних закономірності, пов’язані з апаратом мітохондрій. Перша закономірність: розширення функціональних резервів – чим більше потужність мітохондрій, тим більший резерв. Життєвий об’єм легень, віднесений до кілограму маси тіла, і динамометрія кісті, віднесена до кілограму маси тіла. Ось два індекси, що дають інформацію про резерви. Друга закономірність (про яку взагалі мало хто знає, окрім спортивних лікарів): чим більш потужний апарат мітохондрій, тим економніше підтримання функцій і в спокої, і при дозованому впливі. Пульс, помножений на систолічний артеріальний тиск, показує систолічну роботу серця. Чим вона менша у спокої, тим потужніший апарат мітохондрій. Другий показник: час відновлення пульсу. Вимірюють пульс до навантаження, роблять присідання, і потім за секундоміром визначають час до його відновлення. Є ще третій показник, відношення росту тіла до маси. Ось ці три показники роблять систему більш інформативною, не кажучи вже про дешевизну, і в мене є тисячі досліджень, які свідчать на користь.

 

Чому я кажу, що популяція на грані вимирання? Я взяв 800 здорових чоловіків у віці від 30 до 59 років. Мужики ніяких скарг не мають, здорові! – ходять на роботу, п’ють пиво, курять і таке інше. Пропустили їх через велоергометрію, виявилося, що в тих, хто відноситься до низького рівня здоров’я, 38% мають приховану форму ішемічної хвороби серця, у тих, хто відноситься до рівня нижче за середній – 30%, далі йде середній, вище за середній і високий рівні. Так от, вище за середній і високий – «безпечна» зона здоров’я. Але таких усього 1% серед усього населення України, а от низького і нижче за середній – 80%. Тобто нація хвора! Необхідно терміново робити якісь заходи, щоби змінити відношення людей до власного здоров’я. Втовкмачити пересічному українцю думку – далі так жити неможна! Реформа охорони здоров’я ні до чого не приведе! Страхова медицина ні до чого не приведе! Це проблема всієї держави. В мене є «Проект державної програми протидії депопуляції в Україні», вона опублікована, я надсилав її усім, від Президента до міністра охорони здоров’я – на неї ніхто не реагує. У тій програмі дуже мало власне медичних проблем, в основному це проблеми загальнодержавні. Може здатися дивним, але на першому місці в програмі стоїть пункт «радикальна зміна інформаційного простору». Тому що наші діти, наші молоді люди живуть так, як їм підказують ЗМІ. А так жити неможна. Стратегія охорони здоров’я повинна полягати в «управлінні здоров’ям», оскільки в нас є критерій, котрий дає змогу кількісно оцінити об’єкт, то ми можемо ним управляти. На основах, на яких заснована нинішня охорона здоров’я, де здоров’я характеризується відсутністю хвороби, управляти здоров’ям неможна, можна управляти тільки хворобою. І вся охорона здоров’я управляє хворобою, а не здоров’ям. Ось таке.

 

Леонардо да Вінчі – Студія скелету

Якщо пам’ятаєте, шановні читачі, раніше була опублікована бесіда з професором Олександром Костенком, де він пояснював, чому саме мислення і ніщо інше не зможе змінити на краще суспільну ситуацію в Україні. Бесіда з професором Апанасенко показує нам ще один бік справи, коли від нашої з вами свідомості залежить ще й здоров’я – наше і національне. Отже раз за разом ми отримаємо докази твердження, що тільки культура може зрушити з місця ті вічні проблеми, що тиснуть нас із вами, тільки власне зусилля волі може змінити життя на краще, і ніхто, крім тебе самого, здійснити це зусилля не зможе. Все починається з голови, і допоки в голові потопаючого не засвітиться лампочка, руками він не запрацює.

 

Іронічно і показово, що якраз після бесіди з Геннадієм Леонідовичем, я спостерігав за проїжджаючими на перехрестях водіями, і бачив, як вони, їдучи, примудряються ще палити або їсти якісь собі горішки. Тобто, у погоні за комфортом людина втрачає своє здоров’я через, пардон за каламбур, нерухомість, а при цьому додає собі проблем палінням і вживанням нездорової їжі. Іронія полягатиме й у тому, що ті самі люди, які на контраргументи щодо повального автомобілізму зневажливо кидали «мені зручно, а все інше не має значення», будуть потім жалітися, як зручність обернулася для них розбитістю тіла: хворобами серця, хребта, систем дихання і травлення тощо. Прозора логіка зазвичай закрита від нас егоцентричним бажанням задоволень, але ж на них іде так багато капіталу, свавільно потім не відновлюваного, що зрештою більшість мешканців великих міст опиниться «у разбитого корыта», за межею фізіологічної бідності. Люди засуджують марнотратство, хоча самі займаються ним на кожнім кроці. Люди засуджують загальну дурість, не помічаючи власної.

 

Ми шукаємо задоволень і можемо знайти їх у різній формі. Проте до нездоров’я призводять саме прості способи, створені для лінивих або обмежених людей.

Ми шукаємо задоволень і можемо знайти їх у різній формі. Проте до нездоров’я призводять саме прості способи, створені для лінивих або обмежених людей. Відсутність поваги до себе, якихось високих прагнень зрештою призводить до філософії «не, ну надо ж в этой жизни как-то убиваться!» Можна зануритися в роздуми про приховане тут прагнення до смерті (танатос), але результат психоаналізу буде простіший – лінь прикладати силу до побудови свого щастя. А також обмежене бачення життя, де випадають з поля зору відмінні від дешевих і доступних способів задовольнитися цілі. Тож якщо ви маєте вищу освіту, непогану посаду, але при цьому нехтуєте власним здоров’ям, а то ще й шкодите ближньому своєму, – не набагато ви відрізняєтеся від тих, хто «убивається» при сакраментальних кіосках. Так, нині через рекламу відбувається страшна підміна цінностей. Паралелі проводяться між дружбою та пивом, пивом/горілкою та спортом (навіть у журналі «Mens Health» при всіх їхніх матеріалах про здоровий образ життя, харчування, чомусь атрибутами мужності декларуються пляшки), соціальний статус закріплюється фаст-фудом, напоями на ароматизаторах тощо. Але на те нам і даний інтелект, щоб відрізняти правду від брехні. Задумайтеся, якщо вашу дружбу з іншими закріплює тільки пиво, то наскільки і чи насправді ті люди вам друзі? Як ваш образ поліпшиться від харчування в фаст-фуді, й чи допоможе це вирішити ваші проблеми?

 

Мова йде про народ, про українську націю, але народ починається з кожного з нас, і тільки коли кожний сам почне думати і діяти, керуючись здоровим глуздом, а не свавіллям та ілюзіями, тоді й народ стане здоровішим в цілому.

А ще, шановний читачу, от прямо зараз відійди від монітора і поприсідай, покрутися, розімни спину, ноги. Тіло людини створене рухатися. Чому тіла тигрів і гепардів завжди гарні? – бо вони постійно рухаються. Чому гімнасти і гімнастки викликають захоплення? – бо вони рухаються. Рух – життя, рух – краса, і відомо це було ще в Елладі, відомо це й зараз адептам йоги та філософії східних одноборств, зокрема – спортсменам з ушу. Рух дає нам щастя і змогу знайти ще більше позитивних емоцій. Здорова людина – багата людина, а хто не хоче бути багатим? 😉

 

Сайт професора Г.Л. Апанасенка: http://apanasenko.at.ua

Олександр Костенко: Соціальна культура громадян як ключ до виходу суспільства із кризи

Напишіть відгук