Bow to RECYCLE! =)

Все витікає з мислення й усе відбувається «тут і зараз». Як сказав у минулому столітті

Джон Леннон: «Життя – це те, що відбувається навколо тебе, поки ти займаєшся будуванням планів». Для того, щоб досягти успіху в житті, а також зробити світ кращим (я не сумніваюся, що багато людей хотіло б зробити це) – треба просто час від часу пригадувати декілька речей. Робити хороше треба вчасно, неможна відкладати хороше на потім. От саме зараз згадайте, що Ви не просто, вибачте, «бидло», але просунутий, цивілізований споживач… Та ні, навіть – творець, у якого на плечах не просто засіб для шапки, але потужна машина ідей і думок. От саме зараз і не забудьте розсортувати сміття, закрити кран, вимкнути світло…

І рівень.
Екологічне мислення, яке рятує планету, починається з Вашої голови і перший рівень, де воно діє – Ваш будинок. Ви користуєтеся водою, газом, електрикою, миєте посуд, викидаєте сміття. Всі ці речі стосуються екосистеми. Воду треба економити – щоби кількість придатної до споживання дорогоцінної рідини встигало відновлюватися. І це, в першу чергу, залежить від Вас. Закривайте крани, не лийте воду марно, поки, скажімо, чистите зуби, натираєте посуд миючими засобами або тіло милом. Якщо для купання важко зробити температуру води оптимальною – купіть кран італійської моделі, який дозволяє зберегти задане змішування холодної та гарячої води. Авжеж, за кожною краплиною води не вженешся, але принаймні декілька інших краплин можна буде зберегти. Пам’ятайте, що Ви хочете пити. Якщо страждаєте саможертовністю, подумайте про дітей, друзів, собаку, кота, улюблену актрису чи улюбленого актора… Всі хочуть пити, тому Ваші зусилля потрібні для всіх.

Зрештою, якщо вже матеріальний аргумент для Вас вагоміший за «абстрактний екологічний» – поставте водомір, і така економія дозволить зберегти не тільки воду, але й копійчину. Те саме – з газом і електрикою. Якщо труба між вводом і пічкою «травить», закривайте ввідний кран. Не паліть світло в кімнатах, де Ви не знаходитеся й не думаєте знаходитися найближчі десять хвилин. Застосовуйте економні лампочки – і світла більше, і витрат менше. До того ж – не тільки витрат на електроенергію, але й на лампочки як такі, тому що термін служби однієї економною лампочки хоч і не 8 обіцяних років, але не менше року, а то й двох. Вам не доведеться тратитися на звичайні лампочки розжарювання раз на два місяці (а якщо врахувати сучасну їх якість – раз на місяць). І не сумнівайтеся, копійка дійсно береже гривню.

Еко-номія

Ще одна важлива річ – сміття. Сьогодні вже мало, мабуть, людей, які не чули про вторинну сировину, сортування, переробку відходів і таке інше. В деяких містах України вже доступними є контейнери для роздільного збору сміття, де в один бак треба кидати «м’які відходи», тобто – залишки їжі, корки фруктів, чай, кістки з м’яса та риби тощо. До твердих відходів у нас іде пластик, пластик, пластик, папір, скло, метал тощо. Пластик нині – перша стаття для переробки, оскільки з досить міцного й довговічного матеріалу, за іронією долі, виробляються майже всі одноразові речі: обгортки, пляшечки, пачки і таке інше. Згоден, не дуже розумний хід з боку виробників. Зате який прибуток для переробних компаній, які дають безцінній сировині нове життя! Такі компанії нині розвиваються, тож, поки не знайдено якогось більш оптимального матеріалу для масового одноразового виробництва (наприклад, конопляного паперу 😉 ), будемо згодовувати весь пластик їм. Так наше глибоке екологічне мислення переходить із першого рівня на другий.

Отакі штуки для сортування. Поцуплено з сайту vorobus.com

ІІ рівень.
Дізнавайтеся більше про те, що купуєте, особливо про їжу й питво. Якщо ми просунуті люди, то не повинні брати «що дають», ми повинні хоча б відносно орієнтуватися у світі продуктів. Інакше нам підсунуть хліб із нафти. Ви хотіли б їсти хліб із нафти? От і я не хотів би. Нині виробники бавляться з ГМО, модифікованим крохмалем і різноманітними емульгаторами та консервантами. Навколо їх шкідливості чи нешкідливості точаться дискусії, але (як уже було сказано на початку) – поїзд іде, а отже треба думати вже зараз – що ми їмо. Краще не ризикувати, тим більше, що безліч додатків перебуває у складі неосновних продуктів: майонезів, кетчупів, морозива, солодощів тощо. Такі продукти краще вживати нечасто, тоді й з вагою проблем не буде, й підшлункова не віддасть раптом кінці.

Один із...

Також варто звертати більше уваги на побутову хімію. Зараз пішла нова мода – проставляти бренд «екологічно безпечно». Це означає, що речовини, вміщені в рідині для миття посуду, або повністю розчиняються у воді (наприклад, на основі лимонної кислоти), або розкладаються мікроорганізмами в процесі подальшого руху. Знову ж таки, міра ця необхідна як для Вашого власного здоров’я, так і для здоров’я навколишнього середовища. Адже ми просунуті люди, а не якісь там «споживачі». Ми бережемо і себе, і заразом рятуємо світ.

III рівень.
Насправді, планета не вимагає від нас надзвичайних зусиль. Варто лише трохи напружитися, аби зробити вже неабиякий внесок у гармонію її життя. І не треба вважати, що то замало, бо тоді Ви й цього не зробите. =) Важливо, щоби вчинок був зроблений від усієї душі, тоді він обов’язково дасть свій плід. Навколо нас постійно вирує життя, не тільки люди, а ще дерева, комахи, птахи, собаки й коти, свійські тварини… Якщо людина вважає себе гідним господарем світу, то має піклуватися про своє господарство – не допускати дисбалансу і, тим більше, загибелі життя. Фактично, кожен з нас може зробити внесок у наше спільне хазяйство вже сьогодні, вже зараз. Повісьте кормушку для птахів у парку чи біля вікна, допоможіть волонтерам товариств із захисту тварин подбати про безпритульних собак та кішок, а то й самі прихистіть у себе одно з них. Повірте, в особі тварини Ви знайдете не тільки справжнього вірного Друга, але й Учителя, який зробить Вас мудрішим. Зробіть те, що Вам найбільш по душі. Такі справи зігрівають і залишають у душі не просто почуття «виконаного обов’язку», а справжнє тепло, відчуття наповненості життя.

Кормушку зробити просто неймовірно легко: береться 6-літровий порожній дзбан з-під мінеральної води, збоку ножицями вирізається отвір, шматок пластику не відрізається, а відгинається, щоби стирчав на кшталт майданчику. Береться трошки дроту або якийсь шнурок – voila! – кормушка готова. Усередину дзбану насипається щось їстівне: якісь крихти, ягоди з компоту (якщо самі не їсте раптом), насіння (це не тільки людські народні ласощі) тощо. Майданчик слугує… майданчиком, аби птаху було зручніше здійснювати посадку й ласувати Вашим подарунком. Взимку, думаю, Ваші нові Друзі (а вони точно з’являться) оцінять таку щедрість іще більше, ніж зазвичай.

А як допомогти бродячим тваринам – читайте тут і тут. Таких хлопаків у рожевих ошийниках автор уже бачив у ботанічному саду ім. академіка Фоміна.

Щоб закріпити успіх, не будемо забувати прибирати за собою після пікніків на узбіччі, ділитися їстівним із місцевими тваринами, а пластик забирати з собою, щоб нагодувати переробні компанії. Насправді, якщо подумати, то це скільки ж людей завдяки нашому просунутому екологічному мисленню отримують робочі місця! Отак ми миттєво перетворюємось на справжніх благодійників людства! І всього-то за допомогою сортування сміття й уважності. Врятувати світ – просто!

Як бачите, все не так страшно і не так важко, як здавалося спочатку. Інколи велика мета «прибиває» нас своєю величчю і кількістю необхідних зусиль. Але коли починаєш іти спочатку і поступово – все стає набагато легше, і мета вже не здається такою недосяжною. Ми вже освоїли третій рівень реалізації екологічного мислення. У нас за спиною зекономлені ресурси Землі, розсортовані відходи, доглянуті тварини.

ІV рівень.

Сила, яка рятує

Якщо Ви успішно подолали третій рівень і сповнилися любові до всього сущого, то можна переходити до четвертого етапу. Він пов’язаний із мірою доброти. Але спочатку ми повинні визначити – що ж таке «доброта». Справжня доброта полягає не в слабкості й остраху, а в надмірі внутрішньої енергії, сили. Коли Вас переповнює потужність і абсолютно не жаль (не влом) чи навіть необхідно витратити її на щось хороше, позитивне – оце доброта. Добро є тільки там, де сповненість і переповненість. Тому ІV рівень екологічного мислення реалізується тільки після того, як Ви вирішите усі свої проблеми, коли ніщо не буде відволікати Вас від «чистої творчості». Знайдіть свій ритм життя, а потім відкриється можливість розкрутитися. ІV рівень – це активне піклування про світ. Воно виражається по-різному. Можна стати волонтером у товаристві із захисту тварин, можна попрацювати в ботанічному саду, а можна й стати володарем землі, де розташується прогресивне господарство, яке надасть можливість свійським тваринам пожити, землі постійно родити щедрий врожай, а людині перебувати в тому таким собі мірилом, регулятором. Ще можна вкласти гроші в науку, або самому зайнятися наукою, щоб зробити світ кращим. Звісно, не через винахід нової бомби. Винайти можна якийся новий «зелений двигун», або систему фізичного розвитку, або вивчити мову риб… чи мавп.

Face the Progress!

Все це є мріями тільки на перший погляд. Багато людей здатні заробляти досить багато грошей, але проблема в тому, що вони не вміють їх витрачати. Мабуть, не навчилися просто. Але якщо не витрачати гроші, то вони, врешті-решт, зникнуть і знеціняться. Тому, щоб зберегти гроші – треба їх витратити на щось хороше. Бо якщо тратити їх на погане, то не стане місця, де можна було б їх витрачати (або того, кому витрачати). Замість слова «гроші» можна підставити слово «сила». Людина качається, займається спортом – накопичує м’язеву масу, але потім майже нікуди її не може пристосувати. Тобто, ми всі з часом «можемо» дуже багато, але при цьому чомусь дуже мало «робимо». Треба робити! Це ж круто – вміти і робити. Людина, застосовуючи руки за призначенням – творити, відчуває щастя і піднесення. В нас є час і можливість – чому б не присвятити її Природі? Посадити дерево, зібрати листя для добрива на наступний рік, вкласти гроші у ферму, завести коня, розкинути сади, почистити річку від мулу… Справ безліч, але поки наші сили лишатимуться всередині нас або всередині банківських сховищ – вони залишаться порожніми словами. Є можливість? Є сила? Так у чому річ?

Цей текст нездатен посадити дерево, але автор його – може. Він ще не так багато може, як хоче, але він старається. І йому не хочеться бути самотнім у своїх прагненнях. Тому він розповідає все це Вам, Шановні Читачі й сподівається, що Ви зможете відкрити для себе той світ почуттів, який ховається за стінами такої звичної буденності, серед Природи, яка, насправді, настільки близька до нас, що ми навіть не уявляємо.

4 Replies to “Мислити екологічно (декілька кроків назустріч гармонії)”

 1. Не совсем понял насчет смешивания воды и крана итальянской модели. В чем его отличие от обычного?

  А в остальном… У нас с Леной слезы на глаза в буквальном смысле наворачивались, когда мы читали, как ты пишешь о животных, о кормушке. Действительно, блог дает возможность понять человека более глубоко. Мы почувствовали твою доброту в полном объеме.

  А пост просто отличный. Оставил глубокий след в душе. Буду стараться по возможности реализовывать советы.

  1. Я трохи тупанув. Мав на увазі кульковий кран, який крутиться для змішування гарячої/холодної води, а для того, щоб відкрити – підіймається. Такі зараз у просунутих громадських туалетах ставлять, а також у туалетах модних бізнес-центрів.

   Дякую за оцінку. Радий, що вдається словами передати почуття.

 2. Більше-б Україні таких людей, як автор, і весь світ тримав би на нас рівняння. А поки що…

Напишіть відгук