Мало бути розумним. Розум не гарантує нам «високих моральних якостей». А що це, власне, таке? Людина велика зовсім не можливістю сполучати речі, підбирати відповідності. Людина велика своїм творчим потенціалом. Йдеться не тільки про художнє мистецтво – будь-яка діяльність може бути творчістю, навіть праця прибиральника. Важливо тільки, щоби був резонанс між душею та тим, що роблять руки. Зазвичай, коли цього нема, – людина не дуже щаслива. Аналіз, синтез, дедукція, індукція – все це суть лише інструменти. Самі по собі вони не мають сили, тільки в руках майстра вони набирають чарівності. А майстер – це творчість, енергетичний імпульс, що відшукує собі русло в житті.

Дивно, аПияцтву - ні!ле розумна людина теж може заплутатися в задоволеннях, втратити талант, змарнувати життя. Вона нібито й знає, що треба слідувати за мрією, розвиватися, але чи то побутові питання, чи то вплив інших людей – притлумлюють це знання. Її вектор зміщується в бік «загальноприйнятих» засобів досягнення гармонії – алкоголю, цигарок, інколи – конопель. Розум тут стає лише класною іграшкою, можливо, засобом хизування, але майже ніколи не зберігає він свій творчий вектор за таких обставин. Розумна бесіда стає тим горезвісним “cozy chat”, що панував ув освічених кругах XIX ст. А сенс переходить у пиво. Гасло новітнього часу – in pivo veritas! Напевно, вже ні для кого не є дивиною, що друзі ходять на зустрічі не для спілкування, і навіть не «погуляти», а для «попити пиво». Реклама ж турботливо нагадує, що «без пива нема футболу», «*** – там, де дружба» (замість зірочок вставити потрібну назву), а також створюють потужну асоціацію між алкоголем та успіхом, що насправді заборонено статтею Закону про рекламу.

І на гасла западають не тільки сповідувачі споживацької філософії, але й доволі розвинені люди. Звичайно, хтось робить «альтернативні джерела енергії» не більше, ніж аксесуаром зустрічі, але багато представників інтелігенції не гребують тим, аби добряче «кирнути». Здавалося б – ну навіщо? Ви ж самі по собі джерело сп’яніння мистецтвом, а воно он як… А потім ще й з’являються сповіді та каяття, мовляв, останнього разу все було так погано, що тепер я зарікаюся зовсім уживати. Проте ціна таким словам з вуст розумника анітрохи не більша, ніж з вуст пролетаря чи взагалі – алкоголіка. Бо вже не раз стикався з повторенням однієї й тієї ж самої шарманки.

Але найбільше дратує, коли до пияцтва долучають культ Діоніса. Шановні! Хіба ви п’єте задля досягнення магічного екстазу єднання зі Всесвітом? Ви сполучаєте цей екстаз із Музикою? Хіба ви відчуваєте духовне захоплення від смакування вина? Панове, ви ж навіть вино не п’єте вже, саме пиво, або, в гіршому випадку, – сурогат із тетрапаку. То ж треба ще мати нахабність, аби заявляти про належність до давно вже втраченого культу, що міг виникнути лише в Античності, бо ж то його час.

Наступний ефект «безвільного» розумництва – це песимістичні демагогії. Погляд на світ у таких розумників винятково песимістичний, як тільки справа доходить чогось більшого, ніж персональні питання чи проблеми ближнього кола спілкування. Розумник колекціонує погане, вважаючи, що то єдина «правда життя». «Справжнім» життям називається тільки сповнене якихось митарств, дискомфорту, сірості. Будь-який прояв ініціативи розглядається як завідомо приречений. Бачити тільки погане навколо вважається об’єктивним. Подача негативної інформації та «покачування головою» – схвалюється. Незгода сприймається в кращому випадку роздратуванням, у гіршому – «мудрою посмішкою» досвідченої людини. Жування застарілих принципів, консерватизм – їхні вірні супутники. Піддаватися цьому починають вже після двадцяти. Можна сказати, ініціюються до культу задоволених незадоволенням приречених розумників від світу цього.

Воістину, навколо видно самий лише «танок маленької людини, що робить все навколо маленьким», як і казав герр Фрідріх. Стає образливо, бо серед оцих понівечених калік духу ризикують опинитися зовсім непогані люди. Принаймні, я знаю багатьох, хто вже торкнувся ногою краю урвища. Хочеться бачити сильних, цікавих, барвистих людей, а не залишки колишньої слави юності, докази марноти юнацьких мрій. Але в мене, чесно кажучи, немає рецепту від цієї хвороби. Напевно, можна тільки втримати ще живих від цього ін’єкціями прикладів у справах, підбадьорюючими словами… Головне – самому постійно крокувати, долати перешкоди, збиратися все вище й вище до світла. Бо інакше станеш іще одним таким розумником… А тоді – гаплик.

2 Replies to “Розумник, засмажений в пиві”

  1. 5 баллов! Я б сказал фразу, которую я обычно говорю, когда мне что-то, созданное тобой, очень нравится, но обойдемся без нецензурщины:)
    К сожалению, уйти от употребления алкоголя человеку очень тяжело. Это почти всегда, как минимум – смена круга общения, потеря “друзей-собутыльников”. Сразу же образуется пустота, которую необходимо заполнить. А если нечем, то все начинается заново.
    Человек, постоянно употребляющий алкоголь, менее тонко чувствует мир. Его организм привык выделять эндорфины под действием алкоголя в больших, несвойственных количествах. Поэтому, после пьянки их количество резко падает, а вместе с ними и настроение. И помочь может новая доза.
    Меня всегда удивляло, как ты и небезызвестный нам Ромыч живете без алкоголя. А потом понял, что вы замечаете более тонкие проявления радости. Алкоголику кружка чая или конфета мало что дадут, а вы можете прочувствовать весь процесс и получить удовольствие.
    А книги? Ведь, когда читаешь, то в мозгу рождается новый мир. Чем не действие наркотика? Чем не параллельный мир? Только полезный наркотик такой получается:) Особенно Пелевин под хорошую закусочку…Ну, будьмо! Зачитаемся до дна:)

  2. Будьмо! =) Коли читатимемо книжки – точно будьмо. =) В мене взагалі враження, що люди з часом відчутно “мертвіють” внутрішньо, серед них знаходишся і якось впадаєш у хандру, втрачаєш натхнення. Тому зараз я ще більше ціную тих, хто береже і збільшує в собі вогонь. =)

Напишіть відгук