Перед прочитанням даного матеріалу рекомендую спочатку ознайомитися зі змістом книги О. Забужко «Шевченків міф України».

Після прочитання книги Оксани Забужко «Шевченків міф України» сам собою напросився один важливий висновок: держава не може триматися на крові. Будь-який шовінізм, надмірний радикалізм і схильність до вирішення питань насильством – перші кроки в побудові чергового тоталітарного жахіття. І тут жодні благі наміри не відіграють ролі, бо ж сутність справи одна – насильство і тиранія, загорнуті в національні кольори. Але тепер кольори є лише зовнішністю, засобом, сам дух нації вимирає, захлинаючись кров’ю праведних і неправедних жертв. Якщо людина в боротьбі уподібнюється до ворога – вона програє, адже, врешті-решт, навіть після її перемоги тріумф одержить не права справа, а ідея та дух ворога. Таким чином кровожерливість народжує кровожерливість, зло заражає собою правоту, хвороба терору поширюється.

Нажаль, цього не хочуть помічати носії радикальних ідеологій. Засліплені національними кольорами на поверхні, вони думають, що знайшли вихід, панацею, але ж така «панацея» вже себе показала з усіх можливих боків у ХХ ст.! Хіба до такої «свободи» прагнули герої України, світочі її духу та сили?! Хіба хотіли Шевченко, Франко, Леся Українка, Василь Стус, Василь Симоненко та інші представники справжньої, духовної національної еліти – побудувати нові мури для тіла та душі, викувати нові кайдани, лише пофарбовані у національні кольори?! Якщо Ви читали хоча б щось із рядків цих великих людей, то вже знаєте відповідь. І можна не погоджуватися з аргументами, наведеними пані Оксаною, але треба мати відкриті очі, що бачать не тільки приємний бік справи, що не засліплені сяйвом світла у кінці тунелю, бо ж то може бути й тупик, й зустрічний поїзд. Та й узагалі, не має бути в нас тунелю. Спрощення світу до двох чи однієї формули – перший крок у бік поневолення духу глупством шовінізму.

І справа тут навіть не в горезвісному «національному питанні». Справа полягає у питанні виживання нації відносно самої себе. Якщо слідувати логіці пані Забужко, Шевченко в «Гайдамаках» описав стан, до якого призводить кровожерливість навіть заради «благої справи». Перш за все – це ненависть до неподібних тобі. Гонта вирізає дітей, мовляв, «бо католики». Легко навести аналогії до близького минулого: вигнання чи винищення всіх, хто не догодив Сталіну, Гітлеру, Муссоліні, Франко. Вірніше – їх режиму. Працює вже не просто людина-диктатор, працює машина. Але ж незгодними були не злочинці чи маргінали, незгодними були частіше за все персони видатних талантів, та сама еліта нації. Чи хочемо ми повторювати цей жахливий досвід? Чи хочемо ми опинитися в ролі тиранів, що запускають новий голодомор, щоби знищити «невірних»? Міра, міра всьому, Панове! Я не вважаю, що жити в світі можна без силового впливу, але я думаю, що не повинна лише груба сила бути визначальним фактором. Людина має розум та душу, аби розуміти та відчувати Рівновагу та Гармонію, а саме радикальні ідеї першими руйнують ці фундаментальні для виживання та процвітання речі, бо радикалізм будь-якого штибу змушує чашу терезів перехилятися лише в один бік на шкоду іншому. А це так чи сяк призводить до руйнації, навіть якщо згори те гниття вкрите гарною яскравою скоринкою.

Якщо вірити пані Оксані, Шевченко бачив для України можливість відродитися тільки за умови «божественної інтервенції», тобто при всесвітньому просвітленні душ, бо ж будь-яка нова боротьба поставила б її в ті самі умови, що й описані в його «Гайдамаках», тобто народжене насильство буде черговою перемогою імперського світогляду над людяністю та рівновагою «сім’ї вольної, нової». З цим можна погоджуватися чи не погоджуватися, проте головний сенс полягає в тому, щоби насильство підкорювалося волі та розуму, щоби жага помсти не застеляла очей українця. Ми повинні пам’ятати, що «переможець драконів сам ризикує стати драконом» і «безодня дивиться на нас», як заповідав один філософ.

Напишіть відгук