Або «В здоровому тілі – здоровий дух»

Біцепси-тріцепси-дельти-трапеції

Незважаючи на сучасне прагнення окремих прогресивних кіл до здоров’я, відношення їх до тіла залишається досить поверхневим. Не вистачає певної міри філософії. Нині взагалі не вистачає філософії у відношенні до життя, а до тіла й поготів, оскільки воно сприймається як даність. І це при всіх досягненнях медицини, гігієни та фізкультури!

Дівчата вважають, що їхня краса не зів’яне з віком, не звертаючи уваги на оточуючих жінок, нехтують згаданою фізичною культурою, як наслідок – рихленькі тільця, целюліт, горбаті спинки й нескінченне прагнення схуднути. До того ж на спортивних дівчат дивляться, як на білих ворон, здивовано питаються: «А навіщо воно тобі?» На відповідь: «Слідкую за фігурою», – слідує: «А чого не сядеш на дієту?» Дорогенькі! Дієта може позбавити вас жиру, проте вона ніколи не підтримає тонус м’язів. Так, ви станете худими, але без елементарного фітнесу ваші принади все одно безвільно повиснуть під дією гравітації. Бездіяльність щодо тіла так само злочинна, як і перенапруження.

У парубків ситуація з одного боку краща, з іншого – гірша. Сьогодні завдяки пропаганді «культу тіла» багато хлопців ходить у спортивні зали, качається. Але в гіршому випадку пересічному хлопцю взагалі байдуже до стану свого тіла. Вони замінюють відчуття самоствердження через м’язи відчуттям самоствердження через пиво та футбол по телевізору. І гордо кажуть: «Це не від пива, а для пива». Не буду вдаватися в теорії про естроген в солоді, зосереджуся на тому, що це просто банально негарно. Рихлий чоловік виглядає, як, вибачте, нікчема. Сидячи в затишному офісі, такий чоловічок забуває, що світ агресивний, і в ньому кожної миті можна втрапити в ситуацію, коли необхідно буде захищати або себе, або себе та своїх близьких.

Але найголовніше в справі не це. Найголовніше полягає в тому, що людина – це психосоматична єдність. Тобто душа і тіло людини неподільні, хоча й розглядаються часто як окремі поняття. Цілісний підхід до розгляду людини задає підручник із психології, складений під керівництвом С.Д. Максименко. Раджу почитати на дозвіллі. Книжка товста, але цікава. Так от, тіло можна розглянути як електромеханічний прилад. У такому приладі кожна з частин повинна функціонувати нормально, інакше настане розлад – або механіка полетить, або дроти погорять. Не важко зрозуміти, що механіка – це м’язи, кістки, серцево-судинна система, а електрична частина – то нервова система. Нервова система слугує буфером між станом тіла та психіки, а також передавачем вольових імпульсів. Механіка виконує її забаганки в міру своїх номінальних здібностей. Останні можна підтримати або розширити за рахунок фізичної культури.

Наслідком наведеної тези є поганий стан душі в поганому тілі. Якщо не підтримувати баланс між механікою та електрикою, ризикуємо впасти в депресію та збити адекватність світосприйняття. Або ж просто весь час перебувати в хандрі та незадоволеності життям.

Ця думка в жодному разі не виправдовує позицію зобов’язаності великих людей (Ніцше, Леся Українка) своєю геніальністю вадам тіла. Повинно розрізняти, коли щось відбувається завдяки, а коли – всупереч. Так от, геніальність (чи просто творчість) як така, безумовно, залежить від станів тіла, але в жодному разі не спричиняється його вадами. В здоровому тілі геніальність може реалізуватися ще більше та краще, ніж у тілі… скажімо, звичайному.

Можна сказати, сама реальність починається з тіла. Ми пізнаємо світ за допомогою органів чуття, змінюємо за допомогою механічної системи, тому якщо якась із цих складових буде функціонувати абияк, то сама реальність викривиться у негативний бік. Фізична культура – така сама гармонізація реальності, як і культура інтелектуальна, естетична (емоційна).

Справжня краса – здорова краса. Тільки в здоровій красі присутня справжня гармонія. Так, світ із часом схилився до естетики хворобливого, а то й потворного, але це завжди залишатиметься естетикою, тобто гармоніями суто умоглядними, присутніми лише в відокремленому інформаційному та ментальному (когнітивному) просторах. Справжня гармонія, що своєю основою лежить на лоні Природи, знаходиться тільки в здоровому. І здоров’я це має бути міцним, бо все слабке в Природі знищується під «тиском життя». Прагнення до могутності, міцності – це все грані одного й того ж самого прагнення до самозбереження і зростання. Здоров’я на основі пігулок і постійного хімічного втручання для балансу в організмі – не здоров’я, а залежність. До речі, ця залежність багато кому приносить непоганий профіт. Завдання для найприроднішого, що лишається в нас, – стати незалежними від штучного регулювання внутрішніх процесів. Або, принаймні, мінімізація цієї залежності. Не думаю, що варто тут перераховувати тисячі способів гарту тіла, природного очищення та розписувати елементарну фізичну культуру. Для цього можна звернутися до відповідних книжок, або навіть журналу “Men’s Health”, якщо книжки ви вже розучилися читати. Важливо зрозуміти, що психічне здоров’я глибоко пов’язане зі здоров’ям тілесним і для повноцінного життя треба підтримувати те здоров’я з обох боків.

Окрім всього іншого, тіло – це ще й інструмент екстатичних станів. Справжній екстаз завжди пов’язаний із інтелектуальним та культурним рівнем, бо ці дві складові правлять станами тіла, задають йому творчу діяльність. Творчість, яку задає саме тіло – це радість і необхідність руху. Секс, хореографія, медитація, гімнастика, музикування, образотворчість – все це засоби досягнення екстазу – відчуття глибинної насолоди буттям, відчуття сенсу життя, реалізованості. Чи варто пояснювати, яке місце тут займає тіло? Наскільки важливо, щоби відчуття гармонії насичувало всі рівні буття – зовнішній, тілесний, духовний? Думаю, що не варто. Варто лише не забувати про це, завжди перебувати у стані філософського сприйняття оточення, життєвих оказій, пригод і власного місця серед них, власного вектора. Краса і багатство – це не те, що лежить зовні – престиж, косметика, гарна одежа, рахунок у банку, крута тачка тощо, це насамперед внутрішній стан, вміння знаходити насолоду в тому, що маєш, а не тільки – мати. Навіть негарна з лиця людина із внутрішньою гармонією буде виглядати краще, ніж гламурна тітка з дірою замість душі. Бо гармонійна людина виражається у кожному русі, сама її поведінка красно свідчить про єство.

Отже – будьте гарними, розвивайтеся на повну – тілом і душею.

Напишіть відгук